Kreativne i kulturne industrije ključ prepoznatljivosti zemlje

In Konferencije / savjetovanja
becreative

„Želimo da kreativnost bude temelj našeg gospodarstva i da u svijetu budemo prepoznatljivi kao zemlja inovativnosti. U tome će kreativne i kulturne industrije igrati ključnu ulogu. U Europskoj uniji u kategoriju kreativnih i kulturnih industrija možemo uključiti više od 350 industrija. Stvorile su gotovo 30 posto svih radnih mjesta u EU-u u razdoblju od 2014. do 2016. godine. Privlače sve više ulaganja i osiguravaju visok udio u BDP-u,“ rekao je predsjednik HGK Luka Burilović na današnjem otvorenju konferencije b.creative u Muzeju suvremene umjetnosti. Konferenciju organiziraju Hrvatski klaster konkurentnosti kreativnih i kulturnih industrija s Hrvatskom gospodarskom komorom i agencijom KEA European Affairs, koju je osnovala Europska komisija

„U Hrvatskoj zapošljavaju više od 124.000 ljudi, većinom visoko kvalitetnih i obrazovanih kadrova. Stoga su i plaće u ovim industrijama osjetno veće u odnosu na druge industrije,“ napomenuo je Burilović.

„Važno je prepoznati vrijednost autorskog djela, ne samo u pravnom aspektu, već i kroz zaštitu ljudskog dostojanstva. Treba pratiti i poticati kreativne i kulturne industrije,“ rekla je predsjednica Hrvatskog klastera kreativnih i kulturnih industrija Ivana Nikolić Popović.

Naziv konferencije gotovo zvuči kao upozorenje, onima koji ne znaju kako riješiti problem. Kreativnost potičemo još od dječje dobi. Kada se tiče budućnosti, roditelji obično žele da im djeca budu odvjetnici ili doktori. Tada više nisu entuzijastični oko kreativnosti, tu nema novaca. To pokazuje da nismo uvijek svjesni da kultura i umjetnički talent nisu samo tu kako bi zabavili javnost, već da mogu predstavljati važan ekonomski faktor i izvor prihoda,“ rekao je veleposlanik Kraljevine Belgije Nj. E. Nicolaas Buyck.

Pomoćnica ministra u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta Ana Mandac pozvala je poduzetnike da prate mjere ministarstva i zaželjela sudionicima konferencije uspjeh te kreativnost i inovativnost.

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek istaknula je mjere poticanja ulaganja u film i izvoz filmskih proizvoda te porast gaming industrije. „No, imamo manjak radne snage koja može servisirati velike produkcije. Potrebna je prilagodba obrazovnih programa, kao što je ove godine pokrenut program tehničara za video igre,“ rekla je ministrica, naglasivši da su u zadnjoj fazi izrade Zakona o elektroničkim medijima, koji će uskoro u javnu raspravu. U finalnoj fazi je i Zakon o obavljanju umjetničke djelatnosti. „Uvest ćemo kategoriju stručnjaka u kulturi, bez kojih proizvodnja u kulturnim industrijama nije moguća, poput producentskih poslova. Počeo se raditi i novi Zakon o autorskom pravu i formalno će nadležnost za to područje prijeći na Ministarstvo kulture,“ napomenula je ministrica.

U sklopu konferencije održat će se i paneli o kreativnom poduzetništvu, pokretanju investicija, barijerama razvoja i radionice o mogućnostima kreativnog umrežavanja.

Kreativni i kulturni poduzetnici iz Hrvatske i Europe usredotočit će se na različite vještine i kompetencije potrebne za ostvarivanje kreativnog poduzetništva u globaliziranom okruženju, a i na potrebe i prepreke s kojima se susreću kulturni i kreativni sektori.

You may also read!

dm beauty

Noviteti iz dm-ove ponude oduševili okupljene na najvećem dm beauty breaku

U utorak 26. ožujka na dm beauty breaku, dm-ovom tradicionalnom beauty događanju, predstavljeni su brojni noviteti i trendovi iz

Read More...
Drljača

Održan 25. međunarodni simpozij o kvaliteti

25. međunarodni simpozij o kvaliteti u organizaciji Hrvatskog društva menadžera kvalitete (HDMK) održan je u tradicionalnom terminu (oko prvog

Read More...
Digitalizacija je najvažniji pokretač inovacija, konkurentnosti i gospodarskog rasta

Digitalizacija je najvažniji pokretač inovacija, konkurentnosti i gospodarskog rasta

Mogu li digitalna i zelena tranzicija ići ruku pod ruku i dopunjavati se, te kako se Republika Hrvatska postavlja

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design