Analitičari Erste banke zadržali ranije prognoze te u 2020. očekuju pad BDP-a od 9%

In Financije i gospodarstvo
Alen Kovač

Unatoč značajnom padu bruto domaćeg proizvoda u drugom tromjesečju tekuće godine (-15,1% na godišnjoj razini), pri čemu su njegove glavne sastavnice, izuzev javne potrošnje, zabilježile snažan pad, analitičari Erste banke zadržali su svoje ranije procjene te u 2020. godini očekuju pad BDP-a na razini od 9%. Dobru vijest pritom predstavlja činjenica da se rizici na prognozu sada mogu promatrati kao uravnoteženi.

„Očekivani pad ekonomske aktivnosti u drugom tromjesečju ponajprije je generiran značajnim smanjenjem domaće potražnje, koja je u velikoj mjeri bila određena ‘lock-down’ mjerama, te smanjenjem izvoza koji odražava snažan pad turističke aktivnosti u tom razdoblju godine. Međutim, pozitivni trendovi i ostvareni rezultati turističke sezone u trećem tromjesečju, koji su bolji od inicijalnih očekivanja, pružit će vjetar u leđa te dati određeni pozitivan impuls trendovima kretanja BDP-a u tekućem kvartalu“, istaknuo je Alen Kovač, glavni ekonomist Erste banke.

Domaća potražnja, s druge strane, kako u pogledu privatne potrošnje, tako i investicija, suočava se i dalje s nepovoljnim trendovima, kao posljedice pogoršanih uvjeta na tržištu rada, kvarenja sentimenta te povećane razine neizvjesnosti. Kada se govori o perspektivama stabilizacije i oporavka izvozne aktivnosti, nedostatak jasnog obrasca oporavka potražnje na razini Europske unije i dalje sugerira visoku razinu neizvjesnosti.

U situaciji kada je ostvaren cilj ulaska u Europski tečajni mehanizam (ERM2), fokus se pomiče prema ulasku u Europsku monetarnu uniju, pri čemu kreatori službenih politika ističu 2023. kao željeni cilj. Fiskalne prognoze analitičara Erste banke nisu se znatnije promijenile. Očekuju kretanje proračunskog deficita oko razine od 8% BDP-a, s približavanjem javnog duga razini 90% BDP-a, dok su potrebe za financiranjem u ovoj godini u velikoj mjeri već zadovoljene. Nadalje, analitičari očekuju da će Hrvatska zadržati svoj investicijski kreditni rejting, a sljedeća kontrolna točka bit će proračun za 2021. godinu, pri čemu se očekivanja kreću u smjeru povratka unutar kriterija iz Maastrichta.

„Općenito govoreći, rizici u pogledu ekonomskih kretanja u ovom su trenutku uravnoteženi, iako i dalje u velikoj mjeri ostaju osjetljivi na epidemiološku situaciju i s tim povezane eventualne restrikcije u obavljanju ekonomske aktivnosti. Imajući u vidu ograničenja na strani potražnje privatnog sektora, odnosno osobne potrošnje i privatnih investicija, iskorištavanje potencijala dostupnih EU programa još u većoj mjeri dobiva na važnosti te predstavlja faktor koji nosi značajan protuciklički potencijal“, zaključio je Kovač ovom prigodom.

You may also read!

Wall street

Svjetske burze snažno porasle, inflacija u SAD-u popušta

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle jer su ulagače ohrabrili bolji nego što se očekivalo

Read More...
Sve dublji jaz u plaćama

Sve dublji jaz u plaćama

Europska konfederacija sindikata (ETUC) osnovan je 1973. godine i sastoji se od 94 nacionalne sindikalne konfederacije u 42 zemlje,

Read More...
plenkovic

Plenković pozvao na odgovornost u formiranju cijena

Premijer Andrej Plenković pozvao je u petak na odgovorno ponašanje u određivanju cijena i brigu o zaštiti ranjivih društvenih

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design