Cijene hrane blago pale u prosincu

Cijene hrane blago su pale u prosincu, uz znatno jeftiniji šećer i stabilne cijene žitarica, izvijestila je u petak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO.

FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u prosincu u prosjeku 127,0 bodova i bio je niži za 0,5 posto nego u studenom, izračunao je FAO.

U odnosu na prosinac 2023. godine cijene hrane bile su više za 6,7 posto.

U cijeloj 2024. godini košarica osnovnih prehrambenih proizvoda bila je jeftinija za 2,1 posto, uz znatno niže cijene žitarica i šećera koje su prevagnule nad poskupljenjem biljnih ulja, mlijeka i mliječnih proizvoda i mesa.

Najviše je u prosincu pojeftinio šećer, za 5,1 posto u odnosu na studeni, zahvaljujući poboljšanim prognozama uroda u vodećim proizvođačima. U odnosu na prosinac prethodne godine cijene su mu bile niže za 10,6 posto.

Zamjetno su u zadnjem prošlogodišnjem mjesecu pojeftinili i mlijeko i mliječni proizvodi, za 0,7 posto u odnosu na studeni. Cijene su im se smanjile prvi puta od travnja pod pritiskom pojeftinjenja maslaca u uvjetima prigušene potražnje i nagomilanih zaliha.

U odnosu na prosinac 2023. cijene mlijeka i mliječnih proizvoda bile su pak više za 17 posto, a u cijeloj 2024. uvećane su u prosjeku za 4,7 posto.

Cijene žitarica zadržale su se u prosincu na razini prethodnog mjeseca. U odnosu na prosinac 2023. bile su pak niže za 9,3 posto.

Izvozne cijene pšenice bile su u prosincu stabilne, odražavajući ravnotežu između prigušene potražnje i poboljšane ponude u Argentini i Australiji i slabih uvjeta za urod ozime pšenice u Rusiji.

Kukuruz je pak neznatno poskupio zahvaljujući blago poboljšanom američkom izvozu, uz smanjenu ponudu, i snažnoj potražnji za ukrajinskim izvozom.

U cijeloj prošloj godini cijene žitarica bile su u prosjeku niže za 13,3 posto nego u 2023. Smanjile su se tako drugu godinu zaredom, nakon rekordne razine u 2022., napominju u FAO-u.

Biljna ulja pojeftinila su u prosincu za 0,5 posto u odnosu na studeni. U odnosu na kraj 2023. bila su pak skuplja za 33,5 posto. U cijeloj 2024. cijene su im bile u prosjeku za 9,4 posto više nego u 2023. zbog smanjene ponude, tumače u FAO-u.

Meso je na kraju prošle godine bilo iznimka mjesečnim rastom cijena, za skromnih 0,4 posto. Na godišnjoj razini cijene su mu porasle za 7,1 posto.

(Hina)

Exit mobile version