Cijene hrane porasle u ožujku

In Vijesti iz svijeta
hrana

Cijene hrane porasle su u ožujku prvi puta u osam mjeseci, odražavajući naglo poskupljenje biljnih ulja, izvijestila je u petak Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO.

FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je u ožujku za 1,3 boda u odnosu na revidiranu vrijednost u veljači i iznosio je u prosjeku 118,3 boda. To znači da su na mjesečnoj razini porasle za 1,1 posto.

Košarica osnovnih prehrambenih proizvoda poskupjela je tako na mjesečnoj razini prvi puta od rujna 2023. godine, pokazuju FAO-vi podaci.

U odnosu na prošlogodišnji ožujak jeftinija je za 7,7 posto.

Najviše su na mjesečnoj razini poskupjela biljna ulja, za 8,0 posto, dosegnuvši najvišu razinu u godinu dana zbog smanjene proizvodnje palminog ulja i solidne potražnje u jugoistočnoj Aziji. Potporu cijenama sojinog ulja pružila je pak snažna potražnja u sektoru biogoriva, osobito u Brazilu i SAD-u.

Zamjetno su porasle i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, za 2,9 posto u odnosu na veljaču, odražavajući poskupljenje sira i maslaca.

Meso je u ožujku poskupjelo za 1,7 posto u odnosu na veljaču, zbog snažne potražnje za peradi, svinjetinom i govedinom.

Šećer je pak naglo pojeftinio, za 5,4 posto u odnosu na veljaču, uglavnom zbog poboljšanih procjena indijske proizvodnje u sezoni 2023./24. i ubrzanog tempa žetve u Tajlandu.

Zamjetno su u ožujku pojeftinile i žitarice, za 2,6 posto u odnosu na veljaču, odražavajući niže izvozne cijene pšenice u uvjetima žestoke izvozne konkurencije EU-a, Rusije i SAD-a i otkazane kineske nabave. Kukuruz je pak poskupio, djelimice i zbog logističkih teškoća u Ukrajini.

U odnosu na prošlogodišnji ožujak žitarice su jeftinije za 20 posto.

Skromni rast proizvodnje pšenice

U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je ponovo, marginalno, podigao procjenu svjetske proizvodnje žitarica u 2023., na 2,841 milijardu tona. To bi značilo da je u odnosu na prethodnu godinu porasla za 1,1 posto, potvrdili su procjenu iz ožujka.

Podigli su pak procjenu potrošnje žitarica u sezoni 2023/2024., na 2,83 milijarde tona, što bi predstavljalo povećanje za 1,3 posto u odnosu na sezonu 2022/2023.

Time bi svjetske zalihe žitarica ovog ljeta, na kraju sezone 2024., iznosile 894 milijuna tona, izračunali su u FAO-u, dodavši da će biti više za 2,3 posto nego na početku sezone.

Globalna trgovina žitaricama trebala bi u aktualnoj sezoni, po novim FAO-vim izračunima, porasti za 1,7 posto, na 485 milijuna tona, uz veći obujam trgovine žitaricama krupnog zrna, poput kukuruza.

FAO je istodobno blago smanjio procjenu globalne proizvodnje pšenice u ovoj godini, na 796 milijuna tona, što bi značilo da bi porasla za 1,0 posto u odnosu na 2023. (H)

You may also read!

PEVEX

PEVEX otvorio novi prodajni centar u Poreču

PEVEX d.d., 1. hrvatski trgovački lanac, danas je kupcima otvorio 30. prodajni centar, u Poreču. Na gotovo 5.000 četvornih

Read More...
majdak

Uskoro CROAGRO, međunarodni sajam poljoprivrede, poljoopreme i mehanizacije i Sajmovi hrane i zdravog življenja

U zajedničkom terminu od 5. do 8. prosinca na Zagrebačkom velesajmu održat će se CROAGRO, međunarodni sajam poljoprivrede, poljoopreme

Read More...
ciber

Microsoft: 600 milijuna kibernetičkih napada dnevno

U novom godišnjem izvješću "Digitalna obrana" Microsoft je upozorio na zabrinjavajući rast kibernetičkih napada u svijetu te izvijestio da

Read More...

One commentOn Cijene hrane porasle u ožujku

  • Zovem se Veronika i nisam mogla vjerovati kako sam dobila kredit od 20000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu da takve kreditne tvrtke još uvijek postoje na ovim prevarama posvuda, savjetovali su me i savjetovat ću svima koji trebaju kredit da ih koriste kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-maila ( davidsonalbertloan @gmail.com) Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i uzmite svoj zajam od njih po stopi od 3%. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design