Cijene nafte stabilizirale su se u petak blizu 94 dolara, balansirajući između procjena o tijesnoj opskrbi do kraja godine i neizvjesnosti koju stvaraju posustajanje kineskog gospodarstva i monetarna politika u SAD-u i eurozoni.
Na londonskom je tržištu cijena barela nafte nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 93,78 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 90,03 dolara.
Raspoloženje na tržištu u ovom tjednu obilježila je odluka Saudijske Arabije i Rusije o produljenju razdoblja smanjene opskrbe do kraja godine. Vodeći izvoznici smanjivat će isporuke do siječnja za ukupno 1,3 milijuna barela dnevno.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte i njezini saveznici već su ranije pomaknuli rok dogovora o smanjivanju opskrbe do kraja iduće godine.
“Špekuliranje sa cijenama nafte postalo je jako popularno na Wall Streetu. Nitko ne sumnja da će tržište nafte biti jako tijesno opskrbljeno u četvrtom tromjesečju zbog odluke OPEC+ (o proizvodnji)”, tumači Edward Moya iz OANDA-e.
Ulagače je ohrabrilo i blago slabljenje temeljne inflacije u SAD-u u kolovozu, budući da bi moglo potaknuti središnju banku da ponovo napravi pauzu u ciklusu podizanja kamatnih stopa.
Europska središnja banka (ECB) ponovo ih je podigla u četvrtak, ali je signalizirala da se ciklus zaoštravanja monetarne politike u eurozoni možda bliži kraju, s obzirom na prigušenu potražnju i slabiji rast gospodarskih aktivnosti.
U petak ECB je ipak naglasio da bi mogao i podići kamatne stope ako rast cijena ubrza. Bančine najnovije procjene predviđaju sporiji rast cijena u idućim godinama i približavanje opće i temeljne inflacije na korak od ciljanih dva posto u 2025.
U središtu je pozornosti ipak Kina, motor svjetske potražnje za naftom, prema procjeni OPEC-a. Kinesko gospodarstvo mukotrpno se oporavlja od strogih mjera suzbijanja covida, ali industrijska proizvodnja i maloprodaja bile su u kolovozu snažnije no što se očekivalo.
Podaci objavljeni u petak pokazali su i da je prerada nafte u rafinerijama porasla gotovo za petinu u odnosu na prošlu godinu, potaknuta snažnom potražnjom za derivatima.
“Klađenje na naftu postaje omiljena trgovina na Wall Streetu. Nitko ne sumnja da će odluka OPEC+ (o naftnoj proizvodnji) krajem prošlog mjeseca održati tržište nafte vrlo tijesnim u četvrtom kvartalu “, rekao je analitičar OANDA-e Edward Moya.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak poskupio 60 centi, na 95,70 dolara. (H)