Digitalizacija poslovanja: U izdavanju računa papir još uvijek dominira

Zakonodavstvo sada sve više potiče, čak i uvjetuje poslovnim subjektima obvezu izdavanja e-računa. Međutim, ostaje izazov kako uspješno prevladati jaz između fizičkih i digitalnih računa, osobito kada je papir još uvijek dominantan u mnogim slučajevima. Upravo je to bila tema okruglog stola Digitalna transformacija, uvođenje e-Računa, koji je održan danas u HGK u Zagrebu, u organizaciji Sektora za promet Hrvatske gospodarske komore.

“Cilj nam je prikazati važnost digitalizacije i elektroničkog izdavanja računa, ne samo kao tehnološke inovacije, već i kao ključne karike u zaštiti okoliša, sigurnosti i zadovoljstvu potrošača. Okrugli stol je organiziran i kako bi se otvorio dijalog o potrebnim zakonodavnim okvirima koji će omogućiti daljnji razvoj i implementaciju ovih inovacija”, pojasnio je direktor Sektora za promet HGK Dario Soldo.

Digitalizacija je neizbježan korak u modernizaciji svakog poslovanja. E-račun predstavlja veliku prednost za poslovanje. Automatsko generiranje i distribucija računa ne samo da ubrzava cijeli postupak, već i smanjuje potrebu za papirima, poštanskom distribucijom, čime se direktno smanjuju operativni troškovi i potreba za skladištenjem fizičkih dokumenata.

Soldo je istaknuo da e-račun predstavlja i ključni korak prema ekološkoj održivosti. Omogućuje veću privatnost, bržu dostavu računa, jednostavniju pohranu, lakše plaćanje, a istovremeno jamči veću sigurnost potrošača u poslovnim odnosima.

“Iako e-račun doprinosi optimizaciji poslovnih procesa, održivom poslovanju i smanjenju rizika od lažnih transakcija, u Hrvatskoj još uvijek nije u široj primjeni. To posebno dolazi do izražaja kod računa za fizičke osobe gdje i dalje dominira papir. Stoga Udruženje telekomunikacijskih i poštanskih usluga HGK zagovara prilagodbu zakonskog okvira s ciljem lakšeg i obuhvatnijeg procesa integracije novih korisnika”, istaknula je Morana Čulo Jovičić, predsjednica Udruženja telekomunikacijskih i poštanskih usluga HGK te izvršna direktorica Pravnih i regulatornih poslova Telemacha.

“U Hrvatskom Telekomu stavljamo naglasak na digitalizaciju i uvođenje e-računa kao ključne faktore za očuvanje okoliša, smanjenje korištenja papira i energije te povećanje zadovoljstva i sigurnosti naših korisnika. Elektroničko izdavanje računa donosi transparentnost, učinkovit proces i sigurnost te vjerujemo da uz odgovarajuću prilagodbu zakonodavnog okvira možemo kao društvo potaknuti digitalizaciju našeg društva i u tom dijelu. Kao vodeći telekom operator, predani smo podršci održivim i sigurnim rješenjima za sve korisnike”, istaknula je na okruglom stol direktorica regulatornih i javnih poslova Hrvatskog Telekoma Iva Cibulić.

O iskustvima i izazovima šest godina zakona o izdavanju e-računa u javnoj nabavi govorila je Maja Radišić Žuvanić, načelnica Sektora za trgovinu i tržište u Ministarstvu gospodarstva. U Hrvatskoj je obvezna razmjena e-računa u B2G transakcijama, u javnoj nabavi, od 2018. Time su gospodarskim subjektima, ali i tijelima državne i javne uprave omogućene automatizacija i digitalizacija poslovnih procesa te veća transparentnost državnog proračuna.

U kontekstu nastojanja Ministarstva gospodarstva da se rasterete poduzetnici, odnosno gospodarstvo od nepotrebnih administrativnih opterećenja, provedbom Zakona o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi smanjeni su troškovi poslovnog sektora, ali i državnog. Naime, mnogi su gospodarski subjekti, zbog nedostatka adekvatnog pravnog okvira, koristili istodobno dva sustava fakturiranja, papirnato i elektroničko, pri čemu su imali velike troškove.

“Želimo kroz ovaj zakonodavni okvir, ali i daljnje projekte automatizacije i digitalizacije poslovanja gospodarstvenika, javne i države uprave, ostvariti cilj da se Hrvatska uspinje na ljestvici jedinstvenog digitalnog tržišta Europe. Imamo iskustvo i znanje koji se može prilagoditi i nadograditi. Sveukupna razmjena e-računa u B2B i B2G transakcijama pružit će mogućnost boljeg praćenja makroekonomskih kretanja te povećanu konkurentnost hrvatskih gospodarstvenika na EU i svjetskim tržištima”, istaknula je Radišić Žuvanić.

Na panel raspravi e-Račun – ključ očuvanja životne okoline i sigurnosti potrošača sudjelovali su Andreja Kajtaz, direktorica Sektora digitalnih rješenja u FINA-i, Hrvoje Križić, rukovoditelj korisničkih financija u A1 Hrvatska, Iva Cibulić, direktorica regulatornih i javnih poslova Hrvatskog Telekoma i Višeslav Majić, pomoćnik direktora Ureda za strategiju i razvoj u Hrvatskoj pošti.

Exit mobile version