Mnogi poslovi zahtijevaju dugotrajno statičko sjedenje, što je opasno po zdravlje, očuvanje radne sposobnosti i duži radni vijek. Dugotrajno statično sjedenje povezano je s raznim ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući kardiovaskularne probleme, dijabetes tipa 2 i bolove u donjem dijelu kralježnice.
Ljudskom je tijelu potrebno kretanje, a izbjegavanje statičnih položaja tijela dio je promicanja održivosti rada. Iako mnogi poslovi u Europi uključuju dugotrajno statično sjedenje, puno je toga što se može učiniti kako bi se rad organizirao na način da se ograniči dugotrajno sjedenje te radnicima omogući da se više kreću i bave tjelesnom aktivnošću na mjestu rada, da se osiguraju dobri ergonomski uvjeti te poveća dinamičnost sjedenja.
Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) objavila je izvješće o Dugotrajnom statičkom sjedenju na radnom mjestu: zdravstveni učinci i savjeti o dobroj praksi.Izvješće se bavi problemima povezanim s dugotrajnim sjedenjem na radnom mjestu, uključujući najteže pogođene industrije i radnike, te identificira prijeteće zdravstvene rizike, uključujući mišićno-koštane poremećaje. Ističe se važnost procjene rizika za zaštitu zdravlja svih onih čiji rad zahtijeva dugotrajno sjedenje. Također sadrži smjernice za mjere promicanja dinamičnog i aktivnog rada s manje sjedećih mjesta.
Mnoge su intervencije na mjestu rada jednostavne i ne iziskuju velike troškove. Međutim, poslodavcima i radnicima se moraju pružiti informacije i alati kako bi mogli razumjeti osnovne probleme, i praktično svakodnevno preventivno i učinkovito djelovati. Kako to činiti, dobar primjer dolazi nam iz susjedne Slovenije.
Stručnjaci slovenskog Instituta za medicinu rada ZAP FITCORP pripremili su video s uputama za ergonomsko prilagođavanje uredskog radnog mjesta https://www.youtube.com/watch?v=AXhEZyUpLhc kao i niz zanimljivih vježbi
https://www.youtube.com/watch?v=kXd0PvsFvVw.
Vitomir Begović