Europska komisija pokrenula javno savjetovanje o reviziji REACH-a

U skladu sa zakonodavstvom u pogledu radnih mjesta, poslodavac je dužan provesti procjenu rizika i osigurati da su radnici zaštićeni te da su im pružene informacije, smjernice i osposobljavanje o sigurnoj upotrebi kemikalija na radnom mjestu, na temelju podataka koji proizlaze iz oznaka i sigurnosno-tehničkih listova. Poslodavac ima pravo i tražiti dodatne informacije od dobavljača.

U okviru sustava REACH redovito se prikupljaju podaci o zdravstvenim i sigurnosnim rizicima povezanima s upotrebom kemijskih tvari. Podnositelj registracije (proizvođač ili uvoznik), koji te podatke treba dostaviti Europskoj agenciji za kemikalije, mora ih priopćiti i daljnjim korisnicima, osiguravajući prošireni sigurnosno-tehnički list sa scenarijima izloženosti koji sadržava radne uvjete i mjere upravljanja rizikom za sigurnu upotrebu radi lakšeg pružanja osposobljavanja radnicima i olakšavanja postupka procjene rizika. Podnositelj registracije istodobno ima pravo na informacije od daljnjih korisnika o važnosti predloženih mjera upravljanja rizikom, posebno ako one nisu primjerene.

Informacije o rizicima koje tvari predstavljaju te o tome kako s njima treba postupati moraju biti dostupne u cijelom proizvodnom lancu, a obvezu osiguravanja tih informacija imaju proizvođači i dobavljači kemikalija.

Uredbom REACH zahtijeva se od poduzeća ili pojedinaca koji tijekom industrijskih ili radnih aktivnosti upotrebljavaju određenu kemijsku tvar, u čistom obliku ili u smjesi, da proslijede informacije proizvođačima i dobavljačima kemikalija ili Europskoj agenciji za kemikalije (ECHA). Ta se poduzeća nazivaju daljnjim korisnicima. Daljnji korisnici imaju ključnu ulogu u promicanju sigurne upotrebe kemikalija provođenjem mjera za sigurnu upotrebu u vlastitim poduzećima i priopćavanju relevantnih informacija svojim dobavljačima i klijentima.

Uredba je izravno povezana s Uredbom o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa (CLP) kojom se utvrđuju oznake i piktogrami upozorenja i obavijesti koji su važan izvor informacija za zaštitu na radnom mjestu.

REACH (Uredba (EZ) br. 1907/2006) ima za cilj poboljšati zaštitu zdravlja ljudi i okoliša od rizika koje predstavljaju kemikalije, uz promicanje konkurentnosti kemijske industrije u Europskoj uniji. REACH se odnosi na sve kemikalije, i one koje se koriste u industrijskim procesima i one koje se koriste u svakodnevnom životu. Sve te tvari moraju registrirati tvrtke, u suradnji s drugim tvrtkama koje registriraju istu tvar. REACH također nastoji zamijeniti najopasnije tvari manje opasnim, potičući korištenje alternativnih metoda za procjenu opasnosti od tvari.

Revizija REACH-a najavljena u Strategiji održivih kemikalija otvorit će put novom zakonodavstvu o kemikalijama u nadolazećim godinama. Na raspravi su temeljne promjene. Putem javnog savjetovanja Europska komisija želi prikupiti stavove i praktična iskustva svih dionika.

Otvorena je mogućnost za upućivanje primjedbi i prijedloga u vezi Uredbe REACH-a, a sudjelovati možete osobno u javnom savjetovanju .Javno savjetovanje traje do 15. travnja 2022. godine. Više na: https://ec.europa.eu/environment/news/chemicals-commission-seeks-views-revision-reach-eus-chemicals-legislation-2022-01-20_en

Vitomir Begović

Exit mobile version