Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa “sumnjivim” dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog uskoba.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 72 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 86,39 dolara.
Na američkom tržištu barelom s rokom isporuke u svibnju trgovalo se po 66 centi nižoj cijeni, od 82,07 dolara. U gotovo istom iznosu pojeftinio je i barel s rokom isporuke u lipnju, kliznuvši na 81,42 dolara.
Tržišta su jutros katapultirala izvješća zapadnih medija o eksploziji u blizini iranskog grada Isfahana. Američka tv kuća ABC izvijestila je, pozivajući se na neimenovanog američkog dužnosnika, da su izraelske rakete pogodile lokaciju u Iranu.
Iranska državna televizija objavila je da su “na nebu iznad Isfahana uočena tri drona. Aktivirao se sustav protuzračne obrane i uništio dronove”. Iranski mediji ne spominju u izvješćima Izrael, a jedan analitičar rekao je za državnu televiziju da su dronovima upravljali ljudi koji su se infiltrirali u Iran.
Tehran je umanjio važnost incidenta i naznačio da ne planira odgovoriti. Poruku je najjasnije sročio visoki iranski dužnosnik, rekavši za Reuters da Teheran u ovom trenutku ne planira odgovor.
Tržišta strahuju od eskalacije otkada je Teheran najavio odgovor na izraelski napad na iranski konzulat u glavnom gradu Sirije Damasku u kojem je poginulo nekoliko visokih iranskih vojnih dužnosnika i konzularnih službenika.
Prije desetak dana Iran je u Izrael poslao stotine dronova i projektila koje je sustav protuzračne obrane uglavnom oborio. Nitko nije poginuo i prouzročena je tek ogrančena šteta, ali Tel Aviv je signalizirao da planira odgovor, unatoč upozorenju SAD-a da neće poduprijeti njegove napadačke akcije.
“Početni skok cijena nafte možda je naglasio početni strah od daljnje eskalacije, ali vidjeli smo da su tržišta dionica i nafte nakon tih preliminarnih poteza promijenila smjer”, rekao je Joshua Mahony iz Scope Marketsa.
Investitori su iščekivali izraelsku reakciju na napade iranskih bespilotnih letjelica i postupno smanjivali premiju rizika pa su cijene nafte od ponedjeljka pale više od četiri posto, napominje Reuters.
No, napetost se još nije potpuno stišala jer je Iran treći po veličini proizvođač nafte u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEC), prema Reutersovim podacima, pa bi eskalacija ugrozila značajan dio opskrbe, napominje Bjarne Schieldrop iz SEB Researcha.
Američki zakonodavci naznačili su pak da bi mogli uvesti sankcije na iranski izvoz nafte, uključivši ih u paket pomoći Ukrajini koji čeka glasanje u Kongresu. Predložene su kaznene mjere za brodove, luke i rafinerije koje prerađuju iransku naftu i za transakcije kineskih financijskih institucija vezane za kupnju iranske nafte.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak pojeftinio za 2,29 dolara, na 87,35 dolara. (H)