Na portalu e-Savjetovanje pokrenuto je Savjetovanje o obrascu prethodne procjene za Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trgovini koje će trajati do 25. lipnja 2021. godine.
Predlagač navodi da je cilj ovog provedbenog propisa smanjenje administrativnih zapreka te se u tom smislu institut nastavka obavljanja djelatnosti trgovine bez ishođenja novog rješenja od strane nadležnog tijela odnosi na sve vrste robe kojom se obavlja trgovina, osim ako se ne radi o robi opasnoj za život i zdravlje ljudi i životinja te prirodu i okoliš.
Nadalje, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja obrazlaže da će se ovim provedbenim propisom radno vrijeme u djelatnosti trgovine uskladiti s ostalim nacionalnim i međunarodnim aktima čime se postiže legitiman cilj koji osigurava i omogućava kvalitetu funkcioniranja društvene zajednice. Nedjelja je, kao dan tjednog odmora radnika, kao opće pravilo utvrđena Zakonom o radu, a taj je zahtjev potvrđen u pojedinim međunarodnim ugovorima te mjerodavnim nacionalnim propisima te se stoga ovim provedbenim propisom usklađuje odredba članka 57. Zakona o trgovini s općim pravilom.
Uvažavajući potrebe pojedinih turističkih regija, kao i potrebu trgovaca za drugačijom regulacijom radnog vremena u određenim dijelovima godine, određuje se iznimka od općeg pravila na način da 16 nedjelja može biti radno po izboru trgovca. Ova iznimka od općeg pravila obrazlaže se organizacijom radnog vremena trgovca koji može, po svom izboru, odrediti raspored radnih nedjelja sukladno svojoj poslovnoj politici.
Tijekom e-savjetovanja očekuju se brojni stavovi poslodavaca i sindikata o ovoj temi koja izaziva već dugin iz godina različite prijepore, kao i neuspješne pokušaje zakonske regulative, dok istovremeno još uvijek od 2013. g. nema granskog kolektivnog ugovora. Iako je savjetovanje otvoreno 10. lipnja do sada nije registrirano značajnije sudjelovanje poslodavaca, njihovih udruga i udruženja, što je čudno imajući u vidu prethodne istupe u medijima.
Raspravu je moguće pratiti i uključiti se u e-savjetovanje putem poveznice https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=16811
U svakom socijalni dijalog i partnerstvo utemeljeno na povjerenju socijalnih partnera i predanošću u ostvarivanju zajedničkih ciljeva učinkovit je mehanizam postizanja zajedničkih interesa i ciljeva.
U vrijeme intenzivnog institucionalnog razvoja socijalnog partnerstva u Hrvatskoj od 2001.-2011. na inicijativu Ureda za socijalno partnerstvo Vlade RH, tijekom 2010. i 2011. g. pristupilo se sporazumom sektorskih socijalnih partnera između ostalog osnivanju sektorskih socijalnih vijeća, polazeći od potrebe uspostave odgovarajuće ravnoteže između sektorskog i tripartitnog dijaloga u RH, kao i činjenice da je konstruktivan i učinkovit socijalni dijalog na sektorskoj razini neposredni interes odgovarajućih udruga sindikata i poslodavaca. Međutim, u sektoru trgovine izostao je interes za osnivanje takvog vijeća.
Nastavno na potrebu jačanje sektorskog dijaloga 2016. g. Zavod za unapređivanje zaštite na radu inicirao je prema udrugama poslodavaca i sindikata osnivanje Povjerenstava za unapređivanje zaštite na radu na razini pojedinih sektora, kako bi se analizirali uvjeti rada, mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, te predlagale i poduzimale odgovarajuće aktivnosti. U svibnju 2016. g. HUP – Udruga trgovine i Sindikat trgovine Hrvatske potpisali su Odluku o osnivanju Povjerenstva te su tom prilikom potpisnici istaknuli kako će zajedničkim djelovanjem, u svim radnim sredinama na lokalnoj i nacionalnoj razini, stvarati uvjete za stimulativnu, sigurnu i zdravu radnu okolinu koja doprinosi produktivnosti, poslovnoj uspješnosti i zadovoljstvu radnika.
U dosadašnjoj javnoj polemici zabraniti ili ne rad nedjeljom u trgovini, zanemarivo se osvrnulo na važno pitanje zdravlja i zaštite na radu više od 200.000 zaposlenih u toj djelatnosti, od koji je više od 112.000 žena. U 2020. godini u djelatnosti trgovine na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala (NKD 2007), prijavljene su ukupno 2124 ozljede, a stopa ozljeda na mjestu rada na 1000 radnika je 7,85. Pored toga, registrirane su i određene profesionalne bolesti, a važno je ukazati i na različite prisutne bolesti povezane s radom.
Zakon o trgovini je jedno pitanje, i kakva god rješenja bila neće rješiti sva otvorena pitanja. Zato je izuzetno važno za uspješan rad sektora kao i povećan interes za rad u tom sektoru, jačanje kvalitete i sadržaja socijalnog dijaloga od nacionalne do mikro razine, zaključivanje granskog kolektivnog ugovora, osnivanje i kontinuirana aktivnost sektorskog socijalnog vijeća i sektorskog povjerenstva za unapređivanje zaštite na radu, kao i zajednički utjecaj sekorskih socijalnih partnera u trgovini na oblikovanje određenih rješenja koja su vezana za ovu djelatnost.
Vitomir Begović