Kineske kompanije planiraju investirati u mala i srednja inozemna poduzeća

Kineski apetit za inozemnim preuzimanjima još nije zadovoljen, no budući su investicijski ciljevi manja i srednja poduzeća, izjavio je šef kineskog ogranka švicarske banke UBS.

„Vjerujem da, nakon svih spajanja i akvizicija, taj trend neće stati”, izjavio je predsjednik UBS-ovog strateškog odbora za Kinu Eugene Qian na okruglom stolu s novinarima.

Mnoge kineske kompanije traže partnerstva i akvizicije u inozemstvu kako bi održale visoke stope rasta i osigurale kineskoj sve jačoj srednjoj klasi pristup inozemnim brendovima.

Nakon niza velikih preuzimanja, uključujući ChemChininu kupnju švicarskog agrokemijskog diva Syngente i Mideinu akviziciju njemačkog proizvođača industrijskih robota Kuke, kineske tvrtke pod državnom kontrolom okreću se skromnijim ulaganjima u inozemstvu, navodi stručnjak za investicijsko bankarstvo.

UBS i ostale zapadne banke u dobroj su poziciji da zarade na tom trendu, dodao je.

UBS trenutno u Kini zapošljava 1100 ljudi a do 2020. godine mogao bi ih zaposliti još nekoliko stotina u području investicijskog bankarstva, upravljanja imovinom i bogatstvom, rekao je Qian.

Najveća švicarska banka i najveći igrač u globalnom sektoru upravljanja bogatstvom želi povećati udio u profitabilnom kineskom ogranku na 51 posto, sa sadašnjih 25 posto, za što im je potrebna dozvola kineskih vlasti.

Prema kineskim propisima, inozemne banke mogu osnivati podružnice u Kini samo u suradnji s domaćim kompanijama. (H)

Exit mobile version