Njemačka bi rastuće prihode od poreza trebala investirati u infrastrukturne projekte koji će povećati njezini potencijal za rast, a poslodavce bi trebala poticati na povećanje plaća kako bi se potaknula inflacija u eurozoni, poručili su u ponedjeljak iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Preporuke MMF-a u koliziji su sa stajalištima njemačkog ministra financija Wolfganga Schaeubla koji je prošlog tjedna objavio procjene o višim poreznim prihodima za ovu godinu, odbacivši prigovore da se u Njemačkoj ne investira dovoljno.
U izvješću po završetku redovnih godišnjih konzultacija s njemačkim vlastima u okviru članka IV, MMF je ustvrdio da golem i tvrdokorni višak na tekućem računu njemačke bilance plaćanja odražava visoku domaću štednju i bolje ulagačke prilike u inozemstvu.
“Njemačka bi trebala usvojiti set koordiniranih fiskalnih i strukturalnih mjera kako bi zaštitila svoje prednosti i pozabavila se preostalim izazovima, uključujući vanjske neravnoteže”, dodaje MMF u najnovijem izvješću.
Dužnosnik MMF-a s tiskovne je konferencije poručio da u zajmodavcu procjenjuju da će višak na tekućem računu do 2022. godine pasti na 7,5 posto BDP-a, s 8,3 posto u prošloj godini, dodajući kako bi primjerena razina bila negdje između 2,5 i pet posto.
Višak na tekućem računu godinama je predmet razmirica sa SAD-om, MMF-om i nekim konkurentima u eurozoni koji traže od Berlina da uloži veće napore u poticanje slabe domaće potražnje. Iz njemačke vlade uzvraćaju da povećavaju ulaganja, a da je višak djelomice rezultat atraktivnosti njemačkih proizvoda, zbog čega zemlju ne bi trebalo kažnjavati.
Starenje stanovništva
MMF je u izvješću ustvrdio da njemačko gospodarstvo postiže dobre rezultate, ali posustaju ulaganja, a starenje stanovništva koči dugoročne izglede za gospodarski rast.
“Raspoloživ fiskalni prostor trebao bi se koristiti za inicijative koje povećavaju potencijal za rast, poput investicija u fizičku i digitalnu infrastrukturu, skrb o djeci, integraciju izbjeglica i porezno rasterećenje u domeni rada”, preporučuju iz MMF-a.
Među preporukama su i reforme mirovinskog sustava koje bi potaknule građane da dulje ostanu u svijetu rada.
Imajući u vidu širu eurozonu, iz MMF-a poručuju da su održiv rast plaća i inflacija cijena u Njemačkoj potrebni za podupiranje inflacije u zoni primjene zajedničke valute i za normalizaciju monetarne politike.
Njemački ministar financija često govori da bi Europska središnja banka (ECB) trebala početi postupno privoditi kraju ekspanzivnu monetarnu politiku.
Iz MMF-a također dodaju da bi “vlasti u javnoj komunikaciji mogle isticati važnu ulogu robusnog rasta plaća i cijena u aktualnim ekonomskim trendovima, uvažavajući istodobno autonomiju socijalnih partnera u utvrđivanju plaća”. (H)