Na Kvarneru bi sezona mogla premašiti rekordnu 2019.

Prema podacima TZ Kvarnera, na Kvarneru je u lipnju ostvareno 2,6 milijuna noćenja, što je 97 posto noćenja u usporedbi s rekordnom 2019. godinom te 68 posto više noćenja nego u lipnju prošle godine pa se očekuje da će ovogodišnja sezona biti na razini ili premašiti rezultate iz 2019.

Rečeno je to u četvrtak nakon sjednice Turističkog vijeća TZ Kvarnera, održane u Centru za posjetitelje Poklon u Parku prirode Učka.

Od siječnja do lipnja, ostvareno je više od četiri milijuna noćenja, što je 97 posto noćenja u usporedbi s istim razdobljem 2019. te 92 posto više u usporedbi s 2021.

Gostiju iz Njemačke je najviše, više nego 2019., a odlični se rezultati očekuju i s tržišta Austrije, Češke i Slovačke.

Najave za srpanj i sezonu su jako dobre, a u prvih nekoliko dana srpnja ostvareno je gotovo 400 tisuća noćenja.

Predsjednik Turističke zajednice Kvarnera, župan Zlatko Komadina naglasio je da rastu najveća tržišta, kao njemačko, koje ostvaruje oko 30 posto noćenja, a sada raste devet posto, što je, smatra, dobar znak da bi ovogodišnja glavna sezona mogla premašiti 2019.

Ocijenio je da se ulaganja u kvalitetu, brendiranje i proizvode kvarnerskog turizma pokazala izvrsnima jer su objekti veće kvalitete stalno popunjeni i s boljim cijenama.

Direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić Živadinov ocijenila je da mogu biti zadovoljni dosadašnjim tijekom sezone. Uočljiva je velika potražnja za objektima visoke kategorije i kvalitetnim proizvodima, a izvanpansionska potrošnja raste. Godinama se ulagalo u kvalitetu jer, kaže, želja nije bila da Kvarner bude destinacija za masovni turizam nego da razvija nove proizvode s komparativnim prednostima.

Ove godine je turistički promet u objektima s pet zvjezdica povećan za 29 posto, dolaze gosti bolje platežne moći, dodala je.

Komentirajući to što očekivanja riječkih ugostitelja i trgovaca o povećanom prometu nisu posve ispunjena tijekom nedavnog dolaska dvaju kruzera u riječku luku, Peršić Živadinov kazala je da veliki kruzeri već imaju organizirane izlete, koji se prodaju na brodovima, i autobusima odlaze na određene destinacije.

“Za velike kruzere napravili smo niz prijedloga izleta, primjerice u Gorski kotar i udaljenije destinacije, kako bi gosti upoznali i taj dio ponude”, rekla je.

Naglasila je da u riječku luku na godinu pristaje i oko 350 manjih putničkih brodova za kružna putovanja te da se putnici s tih brodova dulje zadržavaju i više troše, ali se, kaže, o njima manje govori nego o gostima s velikih kruzera. (H)

Exit mobile version