Neprijavljeni rad i propisi

Gotovo je postalo pravilo da se u Hrvatskom saboru donose novi zakoni, a zatim izostaju provedbeni propisi iz nadležnosti resornih ministara. I na to nitko od nadležnih ne reagira i ne poduzima ništa. Jedan od zadnjih primjera je Zakon o suzbijanju neprijavljenog rada, koji je na snazi od početka 2023. godine, ali još uvijek se ne primjenjuje na previđeni način.

Zakon o suzbijanju neprijavljenog rada višim bi kaznama, javnom objavom poslodavaca koji radnike ne zapošljavaju zakonito, automatskom prijavom radnika na zdravstveno i mirovinsko osiguranje te priznavanjem staža radnika šest mjeseci unatrag, osim ako inspekcija nedvojbeno ne utvrdi kada je radnik počeo raditi kod poslodavca, trebao učinkovitije štititi radnike te smanjiti neprijavljeni rad.

Oštriju borbu protiv rada na crno, država je najavila još 2021. godine donošenjem Nacionalnog programa za suzbijanje neprijavljenog rada za razdoblje od 2021. do 2024. godine.

Zakon je propisao da je ministar nadležan za rad u roku od šest mjeseci od stupanja zakona na snagu obvezan donijeti pravilnik prema kojem bi se objavljivale crne i bijele liste poslodavaca. Međutim, navedeni podzakonski akt još uvijek i nakon više od godine dana ministar nije uputio u obvezno e-savjetovanje, pa isti nije niti donesao u propisanom i obvezujućem roku.

Koliko je državna administracija neučinkovita govori i činjenica da je u rujnu 2022. godine kad je Vlada uputila u saborsku proceduru prijedlog Zakona o suzbijanju neprijavljenog rada, resorno ministarstvo predvidjelo donošenje pravilnika u roku od godinu dana od stupanja zakona na snagu. Tijekom saborske rasprave taj je rok skraćen na pola godine. Niti jedan rok nije ispoštivan!?

To je i razlog da nadležno Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike još uvijek nije počelo objavljivati listu poslodavaca koji radnike angažiraju na crno, kao ni listu poslodavaca kod kojih inspektori nisu utvrdili nepravilnosti u zapošljavanju domaćih i stranih radnika.

Zakon i propis koji bi trebao zaštiti poslodavce od nelojalne konkurencije, radnicima pružiti kvalitetnu zaštitu, a državnom proračunu,mirovinskom i zdravstvenom osiguranju osigurati prijeko potrebne prihode , tako je i dalje na čekanju !

Vrijeme je da se i ova tema konačno nađe na dnevnom redu socijalnih partnera i Vlade na sjednici nacionalnog Gospodarsko-socijalnog vijeća, kao i na sjednici nadležnih saborskih odbora, kako bi se osigurala provedba zakonom utvrđene obveze.

Vitomir Begović

Exit mobile version