Njemačko gospodarstvo stagnira, a nakon ledene gospodarske zime izostao je i očekivani proljetni uzlet. Njemački BDP je u drugom tromjesečju stagnirao u odnosu na prethodno, kada se iz izračuna izuzmu sezonski učinci i kretanja cijena, objavio je u petak Savezni ured za statistiku.
Osim toga, prema ekonomistima, izgledi za naredne mjesece također su postali mračniji.
U zimskom je semestru njemačko gospodarstvo nakon dva uzastopna negativna gospodarska rasta skliznulo u tzv. tehničku recesiju. Jedan od bitnih razloga tome bila je visoka inflacija, koja je prvenstveno gušila osobnu potrošnju kućanstava.
Prema statističarima, potrošnja kućanstava stabilizirala se u drugom kvartalu nakon slabog zimskog polugodišta.
Ekonomisti također navode kako je sve više znakova da će i druga polovica godine biti slaba. Tako se raspoloženje u njemačkom gospodarstvu u srpnju ponovno pogoršalo. Indeks poslovne klime minhenskog ekonomskog instituta Ifo pao je treći mjesec zaredom.
Prema stručnjaku za gospodarski rast DZ banke Christophu Swonkeu, njemačko gospodarstvo koče povećane kamatne stope i još uvijek visoka inflacija. Osim toga, slaba je i potražnja iz inozemstva.
Instituti za ekonomska istraživanja i ekonomisti kažu da će najveće europsko gospodarstvo zabilježiti godišnji blagi pad BDP-a. Njemačka središnja banka, Bundesbank, kreće od pada od 0,3 posto. Isti postotak predviđa i Međunarodni monetarni fond.
Prema istraživanju instituta za ispitivanje javnog mnijenja YouGov, 36 posto građana pesimističnije je glede svoje osobne ekonomske budućnosti nego prije pola godine. 24 posto ih je optimističnije.
Najviše pesimizma nego prije pola godine u budućnost gledaju građani u dobi od 45 do 54 godine. U toj kategoriji pesimizam prevladava kod 40 posto ljudi, za razliku od 32 posto među onima od 18 do 24 godine.