Svjetska trgovina mijenja se iz temelja u uvjetima geopolitičke neizvjesnosti i podjela i njemački izvoznici moraju se pripremiti za slabljenje preogranične suradnje i pojačani protekcionizam, upozorio je u petak Institut Prognos.
Revitalizacija multilateralne globalne suradnje u gospodarskoj politici nije vjerojatna, smatra Institut Prognos, dodavši da je njegovo istraživanje pokazalo da se njemačka izvozna industrija mora pripremiti za trajni uzmak globalizacije.
„Europa, a posebno Njemačka, desetljećima je imala koristi od globalizacije i dominantnog gospodarskog poretka. No, trenutno se čini da svi pokazatelji u najboljem slučaju signaliziraju stagnaciju prekogranične suradnje”, naglašavaju.
Realan je scenarij djelomično poništavanje procesa ekonomske globalizacije, smatraju u Institutu Prognos.
Geopolitičke napetosti dodatno će se zaoštriti i protegnuti na dulje vremensko razdoblje, uz pojačano isticanje nacionalnih interesa, što će utjecati i na gospodarstvo.
“Protekcionističke mjere igraju sve važniju ulogu, pa i u zapadnim, tržišno orijentiranim sustavima”, primjećuju.
Rizici i potencijalna posljedična šteta za tvrtke i gospodarstva u Europi ogromni su, posebno u Njemačkoj. Institut procjenjuje da Njemačka trenutno izvozi otprilike trećinu dodane vrijednosti.
S obzirom na pojačane geopolitičke napetosti, autori ističu da su ostale zemlje EU-a najvažnije prodajno tržište za Njemačku. No, ovisnost o Kini jako je velika, upozoravaju, istaknuvši primjer prijenosnih računala.
Potpuno odvajanje njemačkog gospodarstva od Kine i drugih potencijalno rizičnih lokacija dovelo bi u kratkom roku do gubitka velikog udjela u današnjim prodajnim i nabavnim tržištima, upozoravaju u Institutu Prognos.
Studiju je naručilo Bavarsko industrijsko udruženje vbw. (H)