Novoosnovana mala i srednja poduzeća sada mogu doći do ozbiljne bespovratne potpore – Nije malo osigurati dvije plaće na 18 mjeseci, govori nam Becker iz INNOM savjetovanja.
U nastojanju da potakne inovativnost i konkurentnost domaćeg gospodarstva, nova vlada ima priliku dodatno podržati poduzetnike. Pored prilagodbe fiskalne politike, redukcije birokracije ili izgradnje tehnoloških hubova i coworking prostora, jedan od načina za ostvarivanje ovog cilja je i putem europskih fondova, koji predstavljaju ključni izvor financiranja za različite inicijative usmjerene prema razvoju poduzetništva.
Pričali smo s dr.sc. Beckerom, bivšim članom Uprave HAMAG BICRO-a i stručnjakom za EU fondove iz INNOM savjetovanja. “Među različitim natječajima, trenutno se ističe onaj za “Inovacije novoosnovanih MSP-ova”, koji je usmjeren na potporu novoosnovanim malim i srednjim poduzećima (MSP-ovima) te pruža iznimnu priliku mladim poduzetnicima da razviju inovativne proizvode te usluge u svojim područjima djelovanja.”, govori Becker.
Cilj ovog natječaja je poticanje razvoja naprednih proizvoda i usluga u područjima definiranim kao prioritetna u Strategiji pametne specijalizacije (S3). Sredstva će biti dodijeljena poduzećima koja su u fazi razvijenosti svojih inovativnih proizvoda ili usluga između tehnološke razine TRL 5-8.
Prihvatljive aktivnosti za prijavu su:
● nadogradnja, osmišljavanje, provjera izvedbe, ispitivanje
● validacija tržišta
● razvoj pilot-linija
● zaštita intelektualnog vlasništva
● vanjske usluge usmjerene na razvoj inovativnog proizvoda/usluge
Poziv je namijenjen mikro, malim i srednjim poduzećima do 5 godina starosti. Ukupni iznos bespovratnih sredstava iznosi 14,6 milijuna eura, s mogućnošću potpore do 200 tisuća eura po projektu. Očekuje se odobravanje do 100 projekata, a indikativni intenzitet potpore je 70%. Planirano je objavljivanje natječaja je tijekom rane jeseni 2024. godine.
Primjeri uspješnih hrvatskih startupova jasno pokazuju koliko je ovakva potpora ključna za razvoj inovativnih poduzeća. Elproms Team je uspio iskoristiti sredstva iz EU fondova kako bi razvio svoje pametne i modularne Connekt tehnološke proizvode te proširio svoje poslovanje na međunarodno tržište, postavši pritom primjerom uspješnog hrvatskog poduzetništva. Slično, Pine Studio, razvojni studio video igara, također je uspio iskoristiti financiranje iz EU fondova za razvoj i promociju svoje igre “The Academy: The First Riddle”. Ova igra je postigla značajan uspjeh na svjetskom tržištu te je Pine Studio postao prepoznatljiv kao jedan od vodećih razvojnih studija u regiji.
“Nije malo dvije plaće osigurati na 18 mjeseci. Stoga, nova vlada treba prepoznati važnost podrške inovativnim poduzetnicima te osigurati dodatna sredstva i poticaje kako bi se ojačala konkurentnost domaćeg gospodarstva i potaknulo daljnje inovacije i razvoj. Ovaj natječaj predstavlja korak u pravom smjeru, ali potrebno je kontinuirano ulaganje i podrška kako bi se osiguralo održivo i prosperitetno poduzetničko okruženje.”, nadodao je dr.sc. Becker.