Očekuje se daljnja nestabilnost na burzama

Ulagači nervozno iščekuju početak trgovanja na Wall Streetu u ponedjeljak, nakon prošlotjednog potonuća cijena dionica po objavi američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvodi carine na uvoz iz više do 180 država, pri čemu se očekuje još jedan tjedan velikih burzovnih turbulencija jer će sad druge države reagirati na uvedene carine.

Terminski Dow Jones indeks u nedjelju navečer je potonuo novih 1.531 bod ili 4 posto, ukazujući na još jednu brutalnu rasprodaju dionica u ponedjeljak. Terminski S&P 500 i Nasdaq također su u minusu oko 4 posto.

U dva dana nakon što je Trump objavio da uvodi visoke carine, S&P 500 indeks potonuo je 10,5 posto te izgubio oko 5.000 dolara tržišne vrijednosti. Bio je to njegov najveći dvodnevni gubitak od ožujka 2020. Na kraju prošloga tjedna S&P 500 bio je za više od 17 posto u minusu u odnosu na svoju rekordnu vrijednost zabilježenu 19. veljače te je nadomak “medvjeđeg tržišta”, u koje bi zapao kad bi pao 20 posto u odnosu na svoju najvišu razinu.

“Tržište ‘bikova’ je mrtvo. Mogli bismo vidjeti neke dobitke u sljedećih nekoliko dana, ali kako stvari sada stoje, oni neće biti održivi”, rekao je Mark Malek, glavni direktor za investicije u Siebert Financialu.

U nedjeljnim jutarnjim talk show emisijama, Trumpovi glavni ekonomski savjetnici nastojali su uvedene carine prikazati kao ‘pametno repozicioniranje’. Ministar financija Scott Bessent rekao je u emisiji “Meet the Press” NBC News-a da “nema razloga” za predviđanje recesije.

Neki trgovci vjeruju da će se na burzi barem dogoditi ‘odbijanac’ nakon oštre poršlotjedne korekcije. “U neko doba ovoga tjedna vjerojatno je neizbježno da ćemo imati dan kad će tržište porasti”, smatra Steve Sosnick, glavni investicijski strateg u Interactive Brokersu.

No, postavlja se pitanje održivosti eventualnog oporavka. “Možda ćemo ovaj tjedan vidjeti dan kada će ekrani biti zeleni, ali do održivosti oporavka indeksa možda neće doći ni za tri ili četiri tjedna. U tom trenutku ljudi će početi govoriti ‘isisali smo dovoljno zraka iz balona'”, kaže Alex Morris, glavni direktor za investicije u F/m Investments.

Podsjetimo, na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones pao 7,9 posto, na 38.314 bodova, dok je S&P 500 potonuo 9,1 posto, na 5.074 boda, a Nasdaq indeks 10 posto, na 15.587 bodova.

Početkom tjedna činilo se da bi se tržište moglo oporaviti od pada prethodnoga tjedna jer su ulagači ‘igrali’ na to da će Washington biti popustljiv u vezi dugo najavljivanih carina. No, u srijedu je uslijedio ‘hladan tuš’ – predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je carine od 10 posto na sav uvoz u SAD, kao i dodatne recipročne carine mnogim zemljama s kojima SAD ima trgovinski deficit. Takve drastične carine nitko nije očekivao, pa su u četvrtak oštro pale sve najveće svjetske burze od Azije, preko Europe, do SAD-a.

Optimističniji ulagači nadali su se smirivanju tržišta, no u petak je pritisak na burze dodatno pojačan nakon što je Kina najavila protumjere – carine od 34 posto na sav uvoz iz SAD-a, točno koliko je Trump odredio carine na uvoz kineske robe.

I na svim ostalim najvećim svjetskim burzama cijene su dionica prošloga tjedna oštro pale. Među ostalim, STOXX 600 indeks najvažnijih europskih dionica potonuo je 8,3 posto. Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 7 posto, na 8.054 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 8 posto, na 20.641 bod, a pariški CAC 8,1 posto, na 7.274 boda.

Danak je uzet i na Zagrebačkoj burzi, gdje su Crobex indeksi pali više od 4,5 posto i time izgubili sve ovogodišnje dobitke.

(Hina)

Exit mobile version