Održana 8. Međunarodna energetska konferencija

Svjetska asocijacija za bioenergiju u Zagrebu potpisala sporazum o većoj upotrebi biomase i peleta!

Tema drvne biomase i obnovljivih izvora energije na visokoj je listi europskih, ali i domaćih prioriteta. To je pokazala i 8. Međunarodna energetska konferencija, koja se u utorak održala u Zagrebu u organizaciji Hrvatskog drvnog klastera i CROBIOM‐a Hrvatske udruge za biomasu.

Prisustvo predstavnika čak šest ministarstava, niza saborskih zastupnika na čelu s Darkom Horvatom, izaslanikom predsjednika Sabora g. Jandrokovića te dvojice zastupnika u Europskom parlamentu, Joze Radoša i prof.dr. Davora Škrleca svjedoči ne samo o aktualnosti teme, nego i činjenici da su drvna biomasa i cjelokupni na šumi bazirani sektor, iznimno bitne sastavnice ukupnog gospodarstva. Sektorske tvrtke, koje ostvaruju čak 1,2% svjetske proizvodnje peleta, navode kako je u proteklom desetljeću izostala da je izostala potpora kroz strateške dokumente, ali i dalje se ostvaruju brojna ulaganja u preradu biomase i stvaraju zelena radna mjesta, posebice u ruralnim područjima.

Predsjednik CROBIOM‐a, Hrvatske udruge biomase, Raoul Cvečić Bole istaknuo je da većina drvnog peleta završi u izvozu. „Više od 85 % od ukupno 280.000 tona izvozimo jer nema prevelikog interesa u javnoj nabavi za drvni pelet u Hrvatskoj. Zbog toga tražimo da se u energetskim bilancama i strategijama Republike Hrvatske pelet bolje pozicionira, nakon čega bi njegova uporaba na domaćem tržištu sigurno bila veća, što je moguće kroz uredbu Vlade RH o potrebi zastupljenosti OIE i biomase u javnoj nabavi“, zaključio je Bole.

Konferenciju je otvorio ministar zaštite okoliša i energetike, dr.sc. Tomislav Ćorić naglasivši nužnost povećanja domaće potrošnje peleta, kroz jačanje svijesti i veću upotrebu u javnom sektoru. Ovu godinu će obilježiti izmjena Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji te nove Strategije energetskog razvoja gdje će se trebati uzeti u obzir sve komparativne prednosti solara, vjetra i biomase koji bi trebali činiti novi energetski miks Hrvatske do 2030. godine, najavio je ministar.

Istovremeno su europske sektorske asocijacije u Bruxellesu objavile kako je 2017.godina bila revolucionarna u smislu ubrzavanja tranzicije prema niskougljičnom gospodarstvu i energetskoj učinkovitosti budući da je udio biomase, vjetra i solara bio na razini 20,9% ukupno proizvedene energije u EU, a udio ugljena 20,9%. Međutim, sektor će morati voditi više računa utjecaju na klimatske promjene i smanjenju štetnih emisija.

Na konferenciji je potpisan Sporazum o većoj upotrebi biomase i peleta između Svjetske asocijacije bioenergije (World Bioenergy Association) i CROBIOM‐a, čime je predsjednik Remigijus Lapinskas, koji je u toj prigodi boravio u Zagrebu, izrazio Važnu potporu i nastavak buduće suradnje u ovom sektoru. Hrvatska je, zbog velike količine biomase, dobra zemlja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, kazao je Lapinskas te izrazio nadu da će se taj potencijal u budućnosti sve više ostvarivati.

Exit mobile version