Na Wall Streetu se u srijedu trgovalo oprezno jer nije bilo vijesti koje bi mogle značajnije pokrenuti tržište u jednom ili drugom smjeru, dok su kvartalni poslovni rezultati kompanija solidni, ali ne i impresivni.
Dow Jones oslabio je 9 bodova ili 0,03 posto, na 29.186 bodova, dok je S&P 500 ojačao 0,03 posto, na 3.321 bod, a Nasdaq indeks 0,14 posto, na 9.383 boda. Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, jučer ih je šest završilo u plusu, a najviše tehnološki.
Pritom je cijena dionice IBM-a skočila 3,4 posto jer je kompanija objavila veću dobit nego što se očekivalo i najavila veću zaradu u cijeloj godini. Znatnije su porasle i cijene dionica proizvođača čipova, dok su drugi sektor zabilježili tek manje pomake. U fokusu ulagača bili su kvartalni poslovni rezultati.
Od 58 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 67 posto nadmašilo je očekivanja analitičara. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 0,8 posto manje nego u istom razdoblju godinu dana prije.
Ostvare li se te procjene, bio bi to drugi kvartal zaredom kako zarade kompanija padaju. „Tržište je posljednjih mjeseci snažno poraslo, pa su sada neki ulagači oprezni. Sezona poslovnih rezultata je uvijek volatilna i nepredvidljiva. Svako novo izvješće još je jedan dio puzzla“, kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Inverness Counsel.
Tako se tržište smirilo nakon što je dan prije palo zbog vijesti o širenju koronavirusa u i izvan Kine. U Kini je od tog virusa dosad umrlo 17 ljudi, no ulagači se nadaju da će kineske vlasti, koje su uvele niz mjera, uspjeti spriječiti širenje tog virusa.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 0,51 posto, na 7.571 bod, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,30 posto, na 13.515 bodova, a pariški CAC 0,58 posto, na 6.010 bodova. (H)