Rast proizvođačkih cijena od 4 posto najviši od kraja 2012.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Hrvatskoj su u srpnju porasle za 4 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, čime je 19. mjesec zaredom nastavljen njihov rast na godišnjoj razini, a to je i najveći rast tih cijena od kraja 2012., navodi se u analizi Raiffeisenbank Austria (RBA).

Prema nedavno objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle su u srpnju, u odnosu na lipanj, za 0,5 posto. Na mjesečnoj su razini cijene na domaćem tržištu za industriju bile više za 0,7 posto, a na inozemnom tržištu za 0,2 posto.

Na godišnjoj su razini, pak, cijene na domaćem tržištu porasle za četiri posto, kao i na inozemnom tržištu.

U osvrtu na izvješće DZS-a analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) pišu da je u srpnju rast proizvođačkih cijena na godišnjoj razini dodatno ubrzao, pa je stopa od 4 posto najviša stopa rasta od kraja 2012.

Isključe li se cijene energije, proizvođačke su cijene u industriji u srpnju u odnosu na lipanj više za 0,3 posto, dok su u odnosu na prošlogodišnji srpanj više za 0,4 posto.

Prema glavnim industrijskim grupacijama, u srpnju su prema mjesecu ranije porasle cijene energije za 1,1 posto, kapitalnih proizvoda za 0,1 posto, intermedijarnih proizvoda za 0,3 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,3 posto i trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,2 posto.

Na godišnjoj razini, prema srpnju prošle godine, cijene energije u sedmom su mjesecu ove godine bile više za čak 16,7 posto. Cijene intermedijarnih proizvoda porasle su na godišnjoj razini za 1,7 posto i kapitalnih proizvoda za 0,6 posto.

Cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju su istodobno pale za 0,6 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,5 posto.

Promatrano prema djelatnostima, na mjesečnoj su razini cijene u rudarstvu i vađenju porasle za sedam posto, u prerađivačkoj industriji za 0,3 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 0,1 posto.

Istodobno su cijene u opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša ostale na istoj razini.

Na godišnjoj su razini proizvođačke cijene u rudarstvu i vađenju porasle 21,9 posto, u prerađivačkoj industriji za 3,7 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 0,7 posto. U opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša cijene su ostale na razini iz srpnja prošle godine.

„S obzirom na nastavak pozitivnih godišnjih stopa rasta proizvođačkih cijena, koje mogu biti dobar indikator budućih inflatornih kretanja, u narednom razdoblju možemo očekivati nastavak pozitivnih pritisaka na rast potrošačkih cijena. Istovremeno, očekivani nastavak oporavka domaće, ali i inozemne, potražnje će stvarati pritiske na rast proizvođačkih cijena industrije”, zaključuje se u analizi RBA, objavljenoj u četvrtak. (H)

Exit mobile version