Javna nabava jedan je od ključnih elemenata jedinstvenog tržišta EU-a. Tržišno natjecanje ovisi o upravljanju postupkom javne nabave, uključujući njegovo planiranje i komunikaciju s tržištem, odgovarajućoj objavi natječaja, predmetu natječaja, trajanju ugovora i dostatnim rokovima za podnošenje ponuda. Pravni okvir EU-a za javnu nabavu obuhvaća nekoliko direktiva.
U svojoj reviziji Europski revizorski sud zaključuje da se na jedinstvenom tržištu EU-a razina tržišnog natjecanja za ugovore o javnoj nabavi koji se odnose na nabavu radova, robe i usluga smanjila tijekom posljednjih 10 godina. Nedostaje svijest o konkurentnosti kao preduvjetu za provedbu javnih nabava u kojima se ostvaruje najveća moguća vrijednost za uloženi novac. Komisija i države članice nisu sustavno upotrebljavale dostupne podatke kako bi utvrdile temeljne uzroke ograničenog tržišnog natjecanja. Poduzele su samo neusustavljene mjere za uklanjanje prepreka tržišnom natjecanju u javnoj nabavi.
Analiza dostupnih podataka koju je obavio Sud pokazala je da postoji znatno općenito povećanje broja postupaka sa samo jednim ponuditeljem, visoka razina izravnih dodjela ugovora u većini država članica i ograničena razina izravne prekogranične javne nabave među državama članicama.
Ponuditelji i javni naručitelji smatraju da postupci javne nabave i dalje uzrokuju znatno administrativno opterećenje. Nadalje, udio malih i srednjih poduzeća koja sudjeluju u javnoj nabavi nije se znatno povećao, a strateški se aspekti (npr. okolišni, socijalni i inovacijski) u javnim natječajima rijetko uzimaju u obzir.
Europska konfederacija sindikata (ETUC) poziva na reviziju pravila javne nabave kako bi se nacionalnim vlastima olakšalo davanje prioriteta tvrtkama koje imaju kolektivni ugovor i ulažu u radnu snagu. ETUC je glas radnika i predstavlja 45 milijuna članova iz 94 sindikalnih organizacija u 42 europske zemlje, plus 10 federacija Europske unije.
Europska komisija je potvrdila da ocjenjuje direktive o javnoj nabavi prije njihove revizije. Sindikati traže da ova revizija uključi poštena pravila javne nabave koja se lako primjenjuju i koja podržavaju kvalitetna radna mjesta. Činjenica što su sindikati po prvi put uključeni u stručnu skupinu EU Komisije pokazuje sve veće prepoznavanje potrebe ispravljanja ovih pravila kako bi se zaustavilo poticanje utrke prema dnu koristeći javni novac.
Na prvom sastanku radne skupine predstavnici sindikata pokazat će kako trenutna pravila EU-a dovode do nepoštene konkurencije, pri čemu neke tvrtke podrivaju dobre poslodavce u plaćama i uvjetima rada. ETUC predlaže pojednostavljenje kriterija kvalitete, poput poštivanja kolektivnih ugovora, koji bi mogli smanjiti birokratski teret i poboljšati plaće i uvjete za radnike.
Istraživanje UNI Europa (predstavlja 272 nacionalna sindikata u 50 zemalja u sektoru usluga) pokazuje kako se polovica svih javnih natječaja diljem EU dodjeljuje isključivo na temelju najniže cijene, često zbog pravila nabave.
Ova pravila zanemaruju društvene troškove za zajednice i potkopavaju obećanje predsjednice Komisije, Ursule von der Leyen, o kvalitetnim poslovima, kvalitetnim uslugama i sve većoj pokrivenosti kolektivnim pregovorima kako bi se “podržale poštene plaće, dobri radni uvjeti, osposobljavanje i pravedne promjene posla za radnike”.
U otvorenom pismu više od 100 vodećih svjetskih ekonomista, uključujući Thomasa Pikettyja i Isabellu Weber, utvrdili su kako “trenutačne prakse nabave – s njihovim dominantnim fokusom na najnižu cijenu u natječajima – stvaraju tržišne uvjete koji ponuđačima omogućuju zanemarivanje društvenih kriterija.”
Esther Lynch, glavna tajnica Europske konfederacije sindikata (ETUC), istaknula je: “Kriteriji ocjenjivanja ponuda moraju se pojednostaviti kako bi vlasti bile sigurne da mogu izabrati tvrtke koje nude poštene plaće i pristojne uvjete obuhvaćene kolektivnim ugovorom umjesto ponude s najnižom cijenom. Kompromis bi trebao biti u korist dobrih poslova i važećih kolektivnih ugovora.
Nastojat ćemo promijeniti europska pravila o javnoj nabavi tako da pristojni poslodavci više ne budu potkopavani beskrupuloznom utrkom najnižim cijenama , zbog niskih plaća, loših uvjeta i razbijanja sindikata.
Promišljanja radnika i sindikata iz svih sektora bit će ključni za utvrđivanje nedostataka trenutnih direktiva i doprinos raspravama na političkoj i tehničkoj razini, ukazivanje na dobre prakse i utvrđivanje potrebnih zahtjeva za osiguranje društveno odgovornog poslovanja i promicanje kolektivnog pregovaranja, zaključila je Esther Lynch.
“Trenutačna pravila EU-a o nabavi su labirint. Kako bi ih pojednostavila, Europska komisija trebala bi u reviziju direktiva o javnoj nabavi uključiti jasne kriterije kvalitete, poput poštivanja kolektivnih ugovora. Ovo neće samo smanjiti birokraciju za pristojne tvrtke, već će poboljšati plaće i uvjete za milijune uslužnih radnika u Europi”, rekao je Oliver Roethig, regionalni tajnik UNI Europa.
Vitomir Begović