Rješenja za pomorsku industriju i brodogradnju

Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora u utorak, 14. studenog 2023. po nalogu Saveznog ministarstva gospodarstva i zaštite klime (BMWK) organizirala je stručnu konferenciju i B2B razgovore između hrvatskih i njemačkih predstavnika tvrtki i institucija iz područja pomorske industrije i brodogradnje.

Konferencija i B2B razgovori održavaju se u Rijeci, u hotelu Hilton Costabella, a u srijedu, 15. studenoga predviđen je posjet brodogradilištu Dalmont Kraljevica i Marini Punat.

Nazočne sudionike pozdravila je Izabela Linčić Mužić, pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Primorsko-goranske županije te naglasila važnost županija u tom sektoru.

Na konferenciji sudjeluju 12 renomiranih njemačkih tvrtki i direktor Udruženja brodogradnje i pomorske tehnike (VSM), Christian Schilling, koji je u svom izlaganju kao izazov globalne, ali i njemačke i hrvatske brodogradnje istaknuo tranziciju prema C02 neutralnoj brodogradnji te nestabilne dobavne lance i geopolitički razvoj. Kao mogućnosti vidi daljnju izgradnju obnovljivih izvora energije, posebice offshore vjetroelektrana, te obnovu i opremanje flota plovila unutarnje i pomorske plovidbe. Zajednički cilj, kako je pojasnio, treba biti jačanje europske brodogradnje prema sve većoj konkurenciji iz azijskih zemalja.

Robert Blažinović, ravnatelj Uprave za industriju, poduzetništvo i obrt pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske, objasnio je važnost skupa koji ima za cilj potaknuti razmjenu iskustva i znanja budući da njemačke tvrtke posjeduju važna znanja i tehnologije od kojih mogu profitirati hrvatski brodograditelji i pomorska industrija. Blažinović je naglasio da iako je trenutna situacija u velikim brodogradilištima obilježena padom proizvodnje, pozitivan trend u brodogradilištu 3. Maj je obećavajući, a novi trend se nadzire u izgradnji radnih i turističkih brodova te u rastućem broju projektantskih i inženjerskih ureda koji su često u stranom vlasništvu. Tu se posebice ističe Rijeka koja je postala hub za inženjerske urede u brodogradnji u kojima su stvorena više od 1000 radnih mjesta, ponajviše iz sektora mehaničkog i električkog inženjerstva. Najpoznatiji projektantski uredi su Adriaoblik, AiTAC, Brodoplan, IHC Engineerintg te Lürrsen Design Center Kvarner koji je na konferenciji prezentirao primjer iz prakse dobre njemačko-hrvatske suradnje.

Na konferenciji sudjeluje 12 njemačkih tvrtki: Aquametro Oil & Marine GmbH, ATTIKI GmbH Industrieservice, Bouillet Energy UG, DW-ShipConsult GmbH, Friesland-Kabel GmbH, GTC Energy Solutions GmbH, Hug Engineering GmbH, HYDROGENIOUS TECHNOLOGIES GmbH, Jastram GmbH & Co. KG, Martechnic GmbH, ProfiSeal GmbH i Schottel GmbH.

Radi se o projektu Saveznog ministarstva gospodarstva i zaštite klime (BMWK) u okviru projekta poticanja suradnje malih i srednje velikih tvrtki s nazivom „Mittelstand Global – Foreign Market Entry Programme“ kojeg u Hrvatskoj provodi Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora.

Exit mobile version