Sve dublji jaz u plaćama

Europska konfederacija sindikata (ETUC) osnovan je 1973. godine i sastoji se od 94 nacionalne sindikalne konfederacije u 42 zemlje, plus 10 europskih sindikalnih federacija. ETUC surađuje sa svim upravnim tijelima EU: Predsjedništvom, Vijećem, Komisijom i Parlamentom.

Pravo ETUC-a da zastupa interese europskih radnika u formuliranju makroekonomske politike EU-a i politike zapošljavanja artikulirano je u Ugovoru o EU-u. Sudjeluje na dvogodišnjim tripartitnim društvenim sastancima na vrhu; odgovara na prijedloge Europske komisije; povezuje se s međustranačkom skupinom zastupnika u Europskom parlamentu; te koordinira sudjelovanje sindikata u nizu savjetodavnih tijela.

ETUC smatra kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog te radnu i industrijsku demokraciju ključnima za inovacije, produktivnost i rast u Europi.Socijalni dijalog između ETUC-a i europskih poslodavaca nadopunjuje nacionalne socijalne dijaloge u državama članicama.

Kako bi podržao svoj rad u područjima društvenih istraživanja, sindikalnog osposobljavanja te zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu, ETUC je uspostavio neovisno središte za istraživanje i osposobljavanje, Europski sindikalni institut (ETUI).

Aktualna analiza ETUI -a pokazuje da izvršni direktori vodećih europskih tvrtki sebi isplaćuju 110 puta više nego prosječnom radniku. Kad se zbroji godišnja prosječna osnovna plaća od 1.571.000 eura te bonusi i druge povlastice do 200% njihove plaće, izvršni direktori 100 najvećih europskih kompanija prošle su godine u prosjeku primili naknadu u iznosu od 4.147.440 eura. Radniku s punim radnim vremenom isplaćeno je 37.863 eura.

Ovi podatci su objavljeni uoči godišnjeg okupljanja globalnih izvršnih direktora na summitu u Davosu.

Ogroman jaz u bogatstvu šteti i gospodarstvu i demokraciji, upozorava Europska konfederacija sindikata (ETUC). Niske plaće doprinijele su nedostatku radne snage u Europi, a studija pokazuje da industrije kojima je najteže zaposliti radnike u prosjeku plaćaju 9% manje od onih koje su najmanje pogođene.

Istraživanje pokazuje kako će ljudi koji su nezadovoljni svojom plaćom i radnim uvjetima, a nemaju puno utjecaja na svoj posao, vjerojatnije izgubiti povjerenje u demokratske institucije.

Zato je hitno potrebno povećati broj radnika obuhvaćenih kolektivnim ugovorima koji dokazano podižu kvalitetu radnih mjesta i smanjuju imovinsku nejednakost.

Prema Direktivi EU-a o minimalnoj plaći, države članice ove godine moraju izraditi akcijski plan o tome kako namjeravaju promicati kolektivno pregovaranje i osigurati da najmanje 80% radne snage bude obuhvaćeno kolektivnim ugovorima.

ETUC također poziva Europsku komisiju da reviziju direktive o javnoj nabavi iskoristi kako bi osigurala da samo tvrtke koje poštuju prava kolektivnog pregovaranja imaju pravo na dobivanje ugovora koji se financiraju javnim novcem.

“Bezobrazna razlika u plaćama izvršnih direktora i radnika pokazuje na nužnost žurnog uravnoteženja gospodarstva povećanjem broja zaposlenih koji imaju koristi od kolektivno ugovorenih plaća. Pravednije plaće potaknule bi konkurentnost tako što bi pomogle okončanju manjka radne snage u Europi i osigurale povratak više novca u gospodarstvo umjesto njegovog gomilanja na računima u inozemstvu. Smanjenje imovinske nejednakosti i podizanje kvalitete radnih mjesta također bi bio najučinkovitiji odgovor na prijetnju demokraciji koju predstavlja populistička krajnja desnica“, rekla je Glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch.

Vitomir Begović

Exit mobile version