Svjetski i nacionalni dan zaštite na radu

Međunarodna organizacija rada od 2003. godine obilježava 28. travnja kao Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, s naglaskom na prevenciju bolesti i ozljeda na radu. Navedeni datum odabran je kao uspomena na 28 smrtno stradalih radnika na gradilištu u državi Connecticut u Sjedinjenim Američkim Državama.

U Republici Hrvatskoj istovremeno, 28. travnja je Nacionalni dan zaštite na radu, a odluku o njegovom proglašenju donio je Hrvatski sabor 1. lipnja 2007. godine.

Dan 28. travnja ujedno je i Međunarodni dan obilježavanja mrtvih i ozlijeđenih radnika koji od 1996. godine organiziraju sindikati u svijetu.

Obilježavanjem 28. travnja raznim manifestacijama i kampanjama ove godine nastoji se utjecati na podizanje svijesti o važnosti osiguranja zdravog i sigurnog radnog okruženja, što je u skladu s odredbama Europske konvencije o ljudskim pravima prema kojima svaki radnik ima pravo raditi u uvjetima u kojima se poštuje njegovo zdravlje, sigurnost i dostojanstvo.

“Predvidite, pripremite se i odgovorite na krize – uložite odmah u otporne sustave zaštite na radu”, poruka je Međunarodne organizacije rada u povodu ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu.

Deklaracija u povodu stogodišnjice MOR-a usvojena na Konferenciji 2019. godine ističe da su „sigurni i zdravi uvjeti rada ključni za dostojanstven rad“. Zaštita zdravlja i sigurnost na radu moraju biti prepoznati kao pravo svih. Bilo da se radi o COVID-u ili karcinomu na radu, ili ozljedama na radnom mjestu ili industrijskim bolestima, svaki bi radnik trebao imati pravo na zaštitu i primjerene uvjete rada. Nitko ne bi trebao umrijeti da bi zaradio za život.

Ukazuje se na nužnost daljnjeg djelovanja na promjene u tehnologiji, demografiji, održivom razvoju i organizaciji rada tj. ravnoteži i usklađivanju poslovnog i privatnog vremena.

U dokumentu “Snažna socijalna Europa za pravedne tranzicije” EU je najavila da će revidirati svoju strategiju zaštite na radu.

Uz “tradicionalne” rizike, poput izloženosti opasnim tvarima, Komisija želi riješiti i nove rizike koji proizlaze iz digitalizacije i novih tehnologija na radnom mjestu. S jedne strane, roboti i digitalni alati mogu od ljudi preuzeti opasne i monotone zadatke. S druge strane, novi obrasci rada koji proizlaze iz digitalizacije, kao što su stalna povezanost, povećani mrežni rad i mobilni rad izvan radnog mjesta ili nova sučelja čovjek-stroj, postavljaju nove zahtjeve u prevenciji i zaštiti na radu.

Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu i Nacionalni dan zaštite na radu važan su alat za podizanje svijesti o tome kako rad učiniti sigurnim i zdravim te o potrebi podizanja političkog profila sigurnosti i zaštite zdravlja na radu u Republici Hrvatskoj.

Pred Hrvatskom su mnogobrojni zadaci. Prije svega,konačna izrada i donošenje Nacionalnog plana zaštite na radu 2021.-2027., Nacionalog programa zaštite mentalnog zdravlja, donošenje potrebnih i međusobno usklađivanje postojećih propisa, preispitivanje i institucionalno organiziranje zaštite na radu, kao javnog područja od posebnog društvenog interesa, uvođenje novog stimulativog modela osiguranja zaštite zdravlja na radu,reorganizaciju pružanja usluge medicine rad.

U tripartitno savjetodavno tijelo koje pomaže Europskoj komisiji; Savjetodavni odbor za sigurnost i zdravlje na radu, kao predstavnika Vlade, potrebno je imenovati kompetentnu i stručnu osobu koja može relevantno predstavljati Hrvatsku u tom tijelu, doprinoseći razvoju tripartizma, unapređivanju ovog područja i promičući jasna stajališta o svim ključnim pitanjima i izazovima. Hrvatska mora biti vidljiva i nametnuti se kao važan čimbenik u promicanju vrijednosti sigurnih i zdravih radnih uvjeta.

Ove godine u specifičnim epidemiološkim uvjetima u svakoj radnoj sredini prilika je radno obilježiti ovaj važan dan, održati sjednice Odbora za zaštitu na radu, ili na drugi prigodan način ocijeniti postojeće stanje i usmjeriti daljnje aktivnosti ka stvaranju sigurnog i zdravog radnog mjesta.

Na nacionalnoj razini vizijom, programskim određenjem i organizacijskim ustrojem potrebno je zaštitu na radu odrediti kao jedan od važnih prioriteta gospodarskog i socijalnog razvitka Hrvatskog društva.

Vitomir Begović

Exit mobile version