Na tradicionalnom predblagdanskom okupljanju članova Hrvatske udruge poslodavaca istaknuto je da optimizam poduzetnika raste, ali je istodobno Vladi upućen poziv da iskoristi aktualne povoljne okolnosti za provođenje širih reformi i mjera koje će osigurati održivost i veće stope gospodarskog rasta.
Predsjednica HUP-a Gordana Deranja kazala je kako rast BDP-a osam kvartala zaredom s pravom unosi optimizam i među poslodavce i među građane, no poduzetnici su i dalje oprezni jer sljedeća godina donosi brojne izazove na koje Vlada tek treba ponuditi prave odgovore.
„Vladinu najavu rasta BDP-a iznad 3% za sljedeću godinu pozdravljamo, ali nas brine što se ona dobrim dijelom temelji na očekivanom rastu potrošnje. Osim toga, ne možemo biti zadovoljni što se već s prvim slabim rastom odustaje od snažnije fiskalne konsolidacije kroz smanjivanje proračunskih rashoda. Oni će, nažalost, opet rasti.
Gomila problema o kojima pričamo već više od desetljeća postojano stoji i čeka da se netko prihvati njihovog rješavanja. Ako želimo napredovati i maknuti se sa ekonomskog dna Europske unije onda probleme treba rješavati, a ne i dalje od njih okretati glavu. Vlada je u mandat ušla s poreznom reformom, no kao što jedna lasta ne čini proljeće tako ni jedna reforma ne donosi bitne promjene.
Dosadašnje Vlade reformama se nisu htjele baviti već su tražile i birale neki lakši put. Zato smo tu gdje jesmo -nema te ljestvice koja po bilo kojim kriterijima mjeri i uspoređuje uspješnost zemalja, a na kojoj smo dobro plasirani. Stoga s nestrpljenjem čekamo Vladine konkretne korake koji će voditi daljnjem rasterećenju gospodarstva i stvaranju okruženja koje potiče poduzetničku inicijativu i ulazak u investicije“, poručila je Gordana Deranja.
„Hrvatski je skor 34 od mogućih 100. Istodobno Rumunjski je 50, Bugarski 51, Slovenski 59, Estonski 68, a Litavski 69. Takvim rezultatom nitko ne može biti zadovoljan. On najbolje pokazuje kako nas sadašnji rast ne smije zavarati. Mi smo još jako daleko od zone sigurnosti i stabilnog, snažnijeg rasta kakav trebamo i kakav bismo željeli. Prave temelje za takav rast tek trebamo postaviti, a za to je potrebno mijenjati sadašnje stanje – kombinacijom manjih i većih reformi. Bez njih naša će se stagnacija i nazadovanje u odnosu na druge zemlje nastaviti“, upozorio je Davor Majetić.
HUP je predstavio i rezultate istraživanja provedenog među članovima različitih tijela HUP-a i njegovih industrijskih udruga o ocjeni gospodarskog stanja u 2016. te očekivanjima za 2017. Opće stanje u gospodarstvu u ovoj je godini među članovima HUP-a ocijenjeno prosječnom ocjenom od 2,46 na skali 1-5 što je najbolja ocjena općeg gospodarskog stanja u pet godina, od kada se provodi istraživanje. Najveći dio sugovornika, njih 47,1 posto, gospodarsko stanje u ovoj godini ocjenjuje kao “osrednje”. Što se tiče očekivanja za 2017. visokih 64 posto ispitanika kazalo je da očekuje malo bolje gospodarsko stanje u odnosu na ovu godinu. Najpozitivniji singnali u HUP-ovom istraživanju zabilježeni su u proizvodnom sektoru i poslovnim uslugama, trgovini i turizmu, među srednjim i većim poduzetnicima, te u dvije regije: sjevernojadranskoj i sjeverozapadnoj.