Usvojiti ambicioznije nacionalne strategije zaštite na radu

In Konferencije / savjetovanja
Usvojti ambicioznije nacionalne strategije zaštite na radu

Poboljšanje zdravlja i sigurnosti na radu važno je pitanje za Europsku uniju. Uvođenjem zakonodavstva na europskoj razini postavljeni su minimalni standardi zaštite radnika, a istovremeno se državama članicama omogućuje da zadrže ili uvedu strože mjere. Stupanjem na snagu Ugovora iz Lisabona Povelja Europske unije o temeljnim pravima postala je pravno obvezujuća, a politika u području zdravlja i sigurnosti zauzela je još važnije mjesto u zakonodavstvu EU-a.

Europska komisija i švedsko predsjedništvo organizirali su Summit o sigurnosti i zdravlju na radu „Sigurnost i zdravlje na radu u svijetu rada koji se mijenja“ ,kako bi zajednički razmotriti napredak Komisije u Strateškom okviru za zdravlje i sigurnost na radu 2021. – 2027. Teme su uključivale mentalno zdravlje na poslu, pristup ‘nulte vizije’ smrtnim slučajevima povezanim s radom i utjecaj klimatskih promjena na sigurnost i zdravlje na radu.

Na samitu su sudjelovali ministri i državni tajnici iz nekoliko država članica EU, predstavnici EU institucija, socijalni partneri te stručnjaci iz područja zaštite na radu.

Potvrđena je učinkovitost strateškog okvira u identificiranju ključnih ciljeva i radnji kako bi se radno mjesto prilagodilo sve bržim promjenama u svijetu rada zbog, između ostalog, digitalnih i zelenih prijelaza te utjecaja pandemijske krize.

Ocijenjeno je da je ostvaren značajan napredak u provedbi strateškog okvira. S jedne strane, ambiciozna agenda inicijativa i akcija EU-a iznijetih u strateškom okviru provodi se dobrim tempom. S druge strane, neke države članice usvojile su ili ažurirale svoje nacionalne strategije zaštite na radu u skladu s ažuriranom vizijom zaštite na radu postavljenom strateškim okvirom EU-a.

Procjena stanja identificirala je niz preostalih izazova u području zaštite na radu. Samit o zaštiti na radu završio je usvajanjem zaključaka.

Prvo, potrebno je više napora svih dionika za provedbu strateškog okvira do 2027. godine, kako na razini EU-a tako i na nacionalnoj razini, kao što je npr. usvajanje ambicioznijih nacionalnih strategija u svjetlu okvira EU-a ili razvijanje praktičnih inicijativa za postizanje vizije nulte razine smrtnih ozljeda na radu.

Osim toga, Summit je identificirao tekuća rastuća pitanja sigurnosti i zdravlja na radu koja zahtijevaju intenzivnije daljnje razmatranje, kao što su psihosocijalni rizici i mentalno zdravlje na radnom mjestu, klimatske promjene i njihov utjecaj na sigurnost i zdravlje radnika te potencijal umjetne inteligencije i robotike za stvaranje sigurnijih i zdravijih radnih mjesta.

Okvirna direktiva 89/391/EEZ o sigurnosti i zdravlju na radu , utvrđuje glavna načela za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika na radu. Jamči minimalne sigurnosne i zdravstvene zahtjeve u cijeloj Europskoj uniji, dok je državama članicama dopušteno zadržati ili uspostaviti strože mjere.Okvirnu direktivu prate daljnje direktive koje se usredotočuju na specifične aspekte sigurnosti i zdravlja na radu. Zajedno čine temelje europskog zakonodavstva o sigurnosti i zdravlju.

Summit o pregledu stanja na radu ponovno je potvrdio da je Okvirna direktiva 89/391/EEZ sa svojim preventivnim pristupom zlatni standard za zaštitu radnika. Pokriva sve rizike za njihovu sigurnost i zdravlje, uključujući one koji proizlaze iz promjena u svijetu rada. Međutim, potrebno je uložiti više napora za potpunu i učinkovitu primjenu njenih odredbi, kao i povezanih direktiva.

Naglašeno je da učinkovita provedba EU strateškog okvira za sigurnost i zdravlje na radu tijekom sljedećih godina zahtijeva intenzivan rad polazeći od ključnih načela:
• predanost i usklađeno djelovanje svih aktera zaštite na radu
• tripartizam u provedbi EU strateškog okvira i nacionalnih akcija – Savjetodavni odbor za sigurnost i zdravlje na radu osigurava snažan doprinos na razini EU
• čvrste znanstvene i tehničke savjete koji podupiru donošenje politika utemeljenih na dokazima
• potpora praktičnoj primjeni odredaba sigurnosti i zdravlja na radu koju pruža Europska agencija za sigurnost i zdravljer na radu (EU-OSHA)
• promicanje učinkovite i jednakovrijedne provedbe odredbi EU-a o zaštiti na radu u državama članicama uz potporu Višeg odbora inspektorata rada
• pojednostavljenje postupaka mora se poboljšati kako bi se izbjegla preklapanja.

Ovom prilikom potrebno je podsjetiti da je Republika Hrvatska donošenjem Nacionalnog programa zaštite zdravlja i sigurnosti na radu za razdoblje 2009 -2013. godine, usvojila prvu nacionalnu strategiju, čija se primjena kontinuirano produžavala, dopunjavala, proširivala i intenzivirala, posebno nakon osnivanja nacionalne javne ustanove; Zavoda za unapređivanje zaštite na radu.

Polazeći od zaključaka upravo održanog Summita o sigurnosti i zdravlju na radu, postojećeg stanja, problema i potreba ,u daljnjem strateškom promišljanju i djelovanju u Hrvatskoj, potrebno je usvojiti znatno ambicioznije nacionalne ciljeve stvarajući sinergiju između područja sigurnosti i zdravlja na radu,djelujući na prevenciji psihosocijalnih rizika i unapređenju mentalnog zdravlja na radu,te razvijajući praktične inicijative za postizanje vizije nulte razine smrtnih posljedica na radu zbog ozljeda,ali posebno i zbog bolesti. Klimatske promjene i toplinski stres,demografska kretanja,novi oblici rada, starenje i raznolikost radne snage također zahtjevaju proaktivan pristup mjerama sigurnosti i zdravlja na radu.

Sastav, nadležnosti i uloga Nacionalnog vijeća za zaštitu na radu mora se redefinirati,kao i nadležnosti pojedinih institucija radi otklona preklapanja.Potrebno je kadrovski osnažiti inspekciju zaštite na radu i timove medicine rada, uključivošću struke oblikovati i donijeti nedostajuće i „stabilizirati“ postojeće propise,te uspostaviti objedinjeni informacijski sustav Data Collector ZNR, kako bi se poduzimanje odgovarajućih aktivnosti zasnivalo na utemeljenim i transparentnim podacima uz pravodobno djelovanje.

Vitomir Begović

You may also read!

Prvi gospodarski forum s Kosovom u RH: Hrvatski proizvodi dobro kotiraju na kosovskom tržištu

Prvi gospodarski forum s Kosovom u RH: Hrvatski proizvodi dobro kotiraju na kosovskom tržištu

Hrvatska s Kosovom ostvaruje suficit u trgovinskoj razmjeni, što je rezultat visoke potražnje za hrvatskim proizvodima, posebno u sektorima

Read More...
turizam

Tri Aminess kampa među najboljima u Europi po izboru ADAC-a

Čak tri Aminess kampa ušla su u prestižni ADAC Superplatz 2025., koji njemački autoklub dodjeljuje najboljim europskim kampovima. Ovo

Read More...
Predstavnici Texo Moliora i PBZ tim

Texo Molior novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design