Održana 8. Međunarodna energetska konferencija

In Konferencije / savjetovanja
1-Energetska konferencija

Svjetska asocijacija za bioenergiju u Zagrebu potpisala sporazum o većoj upotrebi biomase i peleta!

Tema drvne biomase i obnovljivih izvora energije na visokoj je listi europskih, ali i domaćih prioriteta. To je pokazala i 8. Međunarodna energetska konferencija, koja se u utorak održala u Zagrebu u organizaciji Hrvatskog drvnog klastera i CROBIOM‐a Hrvatske udruge za biomasu.

Prisustvo predstavnika čak šest ministarstava, niza saborskih zastupnika na čelu s Darkom Horvatom, izaslanikom predsjednika Sabora g. Jandrokovića te dvojice zastupnika u Europskom parlamentu, Joze Radoša i prof.dr. Davora Škrleca svjedoči ne samo o aktualnosti teme, nego i činjenici da su drvna biomasa i cjelokupni na šumi bazirani sektor, iznimno bitne sastavnice ukupnog gospodarstva. Sektorske tvrtke, koje ostvaruju čak 1,2% svjetske proizvodnje peleta, navode kako je u proteklom desetljeću izostala da je izostala potpora kroz strateške dokumente, ali i dalje se ostvaruju brojna ulaganja u preradu biomase i stvaraju zelena radna mjesta, posebice u ruralnim područjima.

Predsjednik CROBIOM‐a, Hrvatske udruge biomase, Raoul Cvečić Bole istaknuo je da većina drvnog peleta završi u izvozu. „Više od 85 % od ukupno 280.000 tona izvozimo jer nema prevelikog interesa u javnoj nabavi za drvni pelet u Hrvatskoj. Zbog toga tražimo da se u energetskim bilancama i strategijama Republike Hrvatske pelet bolje pozicionira, nakon čega bi njegova uporaba na domaćem tržištu sigurno bila veća, što je moguće kroz uredbu Vlade RH o potrebi zastupljenosti OIE i biomase u javnoj nabavi“, zaključio je Bole.

Konferenciju je otvorio ministar zaštite okoliša i energetike, dr.sc. Tomislav Ćorić naglasivši nužnost povećanja domaće potrošnje peleta, kroz jačanje svijesti i veću upotrebu u javnom sektoru. Ovu godinu će obilježiti izmjena Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji te nove Strategije energetskog razvoja gdje će se trebati uzeti u obzir sve komparativne prednosti solara, vjetra i biomase koji bi trebali činiti novi energetski miks Hrvatske do 2030. godine, najavio je ministar.

Istovremeno su europske sektorske asocijacije u Bruxellesu objavile kako je 2017.godina bila revolucionarna u smislu ubrzavanja tranzicije prema niskougljičnom gospodarstvu i energetskoj učinkovitosti budući da je udio biomase, vjetra i solara bio na razini 20,9% ukupno proizvedene energije u EU, a udio ugljena 20,9%. Međutim, sektor će morati voditi više računa utjecaju na klimatske promjene i smanjenju štetnih emisija.

Na konferenciji je potpisan Sporazum o većoj upotrebi biomase i peleta između Svjetske asocijacije bioenergije (World Bioenergy Association) i CROBIOM‐a, čime je predsjednik Remigijus Lapinskas, koji je u toj prigodi boravio u Zagrebu, izrazio Važnu potporu i nastavak buduće suradnje u ovom sektoru. Hrvatska je, zbog velike količine biomase, dobra zemlja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, kazao je Lapinskas te izrazio nadu da će se taj potencijal u budućnosti sve više ostvarivati.

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design