Jučer se putem live-streama na Entrio platformi održao dvanaesti panel u sklopu projekta „21 put prema uspjehu“ u okviru tematske cjeline Žene na start-up i scale-up sceni. Tema panela bila je „Put do prvog milijuna – novaca ili korisnika?“ o kojoj su raspravljale panelistice Anita Cvetić Oreščanin, Antonija Bilić Arar i Ivana Conjar pod vodstvom moderatora Saše Cvetojevića i inicijatorice projekta, Vedrane Likan.
Panelistica Anita Cvetić Oreščanin jedna je od tri osnivača i partnera u IT konzultantskoj tvrtki Poslovna inteligencija d.o.o. koja je usmjerena na naprednu analitiku, big data, umjetnu inteligenciju, strojno učenje i zaštitu podataka. Kao članica uprave Poslovne inteligencije odgovorna je za financije i kontroling, ljude i kulturu, internu infrastrukturu i IT te marketing i komunikacije. Anitina vizija je biti trener mladim talentima kako bi im pomogla razviti svoj puni potencijal unutar Poslovne inteligencije. „Uspjeh je kad radiš ono što voliš; uspjeh je kad učiš u svim životnim i profesionalnim fazama; uspjeh je mentorirati, kroz mentorstvo omogućavati drugome da raste ili omogućavati samome sebi da učiš od osobe koju mentoriraš. Uspjeh je radovati se uspjesima svojeg tima, klijenta i sebe samoga. Uspjeh je prihvatiti da ne moramo biti savršeni i da nam to bude poticaj da rastemo i razvijamo se. Uspjeh je preuzimati odgovornost i stajati iza odluka koje donosiš. Uspjeh je malo i riskirati te krenuti u nepoznato s veseljem i poletom.” – kazala je Anita Cvetić Oreščanin.
Na stanje hrvatske start-up scene osvrnula se panelistica Antonija Bilić Arar. „Hrvatska start-up scena posljednjih nekoliko godina proživljava renesansu. Kod nas se pokreće i razvija sve više globalno relevantnih i uspješnih digitalnih proizvoda. To za sve nas, a posebno mlade, znači priliku za rad na doista internacionalnim projektima, stjecanje znanja i iskustva za kakva bi se prije samo par godina morali preseliti izvan Hrvatske.” – rekla je Antonija. Naime, Antonija Bilić Arar se nakon dugogodišnje karijere u digitalnoj i start-up industriji odlučila za karijeru u medijima. Prije nego što je počela pisati za Netokraciju, u BlaBlaCaru bila je gotovo “one woman band” koja je gradila hrvatsko tržište od nultog do šesteroznamenkastog broja korisnika. Iz prve ruke doživjela je sve prednosti i mane brzorastućeg start-upa te se potpuno zaljubila u tehnološku industriju. Trenutno u Netokraciji kombinira najbolje od obje karijere pišući o developerskim, start-up i growth temama, digitalnim medijima i marketingu.
S dugogodišnjim iskustvom u vođenju MBA programa te programa cjeloživotnog obrazovanja za lidere, Ivana Conjar na panelu se osvrnula na važnost zadovoljstva samim sobom i traženje vlastite svrhe u privatnom i poslovnom životu. Ivana je poslovna psihologica koja je se 2016. pridružila e-Leadership MBA studiju na Visokom učilištu Algebra kao voditeljica poslovnog razvoja.
Trenutno vodi custom-made programe primjenjujući znanja iz poslovne psihologije kako bi pojedincima i organizacijama pomogla definirati svrhu poslovanja. „Godine traganja za svrhom i smislom, i godine uvjeravanja da sam zadovoljna dobrim poslom i redovnom plaćom, ipak nisu bile uzalud. Naučile su me da je jedini KPI koji me može učiniti uspješnom – Key Purpose Indicator. To je onaj indikator koji se pali u meni kada slijedim svoj poziv, zadovoljstvo kada koristim svoje talente za dobrobit drugih, ispunjenost kada živim svoju svrhu. Promišljati o osobnoj (i organizacijskoj) svrsi nije stvar privilegije, to je naša dužnost.” – zaključila je Ivana.
O projektu „21 put prema uspjehu“
Projekt ima za cilj promicanje, poticanje i stvaranje ohrabrujućeg i poticajnog okruženja u kojemu mladi mogu razvijati vlastiti profesionalni i osobni potencijal. Kroz zanimljive razgovore i inspirativne priče uspješnih žena, fokusirat ćemo se na ulogu žena u društvu kao i na važnost interdisciplinarnosti, uključivosti i prihvaćanje različitosti te poticati kulturu uspjeha. Cilj projekta je motivirati i inspirirati prvenstveno mlade – studente završnih godina fakulteta i u fazi ranog zaposlenja, da vjeruju u uspjeh temeljen na predanosti, upornosti, znanju, pravim vrijednostima i vlastitim kvalitetama.
Nova faza projekta provodi se u suradnji sa Sveučilištima i Fakultetima u 5 hrvatskih gradova – Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku i Puli.
15 panela i tri cjeline
U novoj fazi projekta, u sklopu 15 panela i tri tematske cjeline – Žene u pravnoj profesiji, Žene na start-up i scale-up sceni te Žene u kreativnoj industriji i kulturi neke od najuspješnijih žena Hrvatske pokazat će, kroz svoja iskustva, kako je moguće mijenjati društvo, jačati gospodarstvo i utjecati na pozitivne promjene. Panele, uz Vedranu Likan, moderiraju Natalija Labavić, Manuela Šola i Saša Cvetojević, a paneli se održavaju svakog četvrtka počevši od siječnja do svibnja 2022. s početkom u 18 sati putem live-streama na Entrio platformi. Krovno događanje projekta biti će LeaderSHE konferencija u lipnju 2022.
Značaj i vrijednost projekta prepoznali su i brojni institucionalni pokrovitelji i partneri, a među njima predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, Grad Zagreb, Vladin ured za ravnopravnost spolova, Europski parlament – Ured u Zagrebu, Europska banka za obnovu i razvoj, Akademija za politički razvoj.
Partneri iz privatnog sektora koji podržavaju projekt su Hilton Hoteli Zagreb, Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb i Varteks. Organizacijsku podršku projektu osigurali su Broadcast.hr, Entrio, Komunikacijski laboratorij i Poduzetnički mindset.