Hrvatska pri vrhu EU-a po rastu BDP-a u drugom kvartalu

In Financije i gospodarstvo
bdp

Hrvatska je u drugom kvartalu bila među zemljama EU-a s najvećim rastom BDP-a, ali i u malobrojnoj skupini zemalja s padom broja zaposlenih, pokazale su u srijedu najnovije procjene Eurostata.

Hrvatsko gospodarstvo u drugom je tromjesečju poraslo dva posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, kada je rast iznosio 2,8 posto, pokazali su sezonski prilagođeni podaci europskog statističkog ureda.

Najviše je porastao nizozemski BDP, za 2,6 posto. Slijedi Rumunjska s rastom aktivnosti za 2,1 posto.

Samo četiri zemlje zabilježile su pad BDP-a u odnosu na prva tri mjeseca, a najveći je bio u Poljskoj, gdje je gospodarska aktivnost smanjena 2,1 posto.

Slijede baltičke zemlje s padom BDP-a za 1,3 posto u Estoniji, za jedan posto u Latviji, i za 0,5 posto u Litvi.

Na razini EU-a gospodarska aktivnost u drugom je kvartalu prema blago podignutoj procjeni Eurostata porasla za 0,7 posto, gotovo nepromijenjenom dinamikom u usporedbi s rastom u prva tri mjeseca.

Gotovo isti tempo rasta u odnosu na početak godine bilježila je i eurozona, za 0,8 posto, također nešto viši no što je europski statistički ured izračunao sredinom kolovoza.

Posustajanje

Unatoč blago podignutim stopama rasta i na godišnjim razinama za oba područja, najnovije izvješće Eurostata pokazuje posustajanje aktivnosti i na godišnjoj razini.

U usporedbi s drugim kvartalom prošle godine, BDP EU-a porastao je 4,2 posto, a eurozone za 4,1 posto, po stopama za 1,3 postotna boda nižima nego u prvom kvartalu.

U Hrvatskoj je gospodarstvo u drugom kvartalu poraslo za 7,8 posto u odnosu na isto razdoblje lani. U prvom kvartalu rast je iznosio 6,8 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Sve zemlje članice bilježile su rast gospodarstva na godišnjoj razini, a najveći je bio u Irskoj, koja je ujedno jedina imala dvoznamenkastu stopu rasta, od 10,8 posto.

Skromniji rast zaposlenosti

Zapošljavanje je u razdoblju od travnja do lipnja na kvartalnoj razini posustalo i u EU i u eurozoni, bilježeći rast od 0,4 posto, pokazuju najnovije blago podignute ranije Eurostatove procjene.

U prvom tromjesečju broj zaposlenih porastao je 0,5 posto u EU i 0,7 posto u eurozoni.

Najveći rast broja zaposlenih imala je Litva, od 3,1 posto, a slijede Češka i Irska, s povećanjem od po 1,6 posto.

U pet zemalja, uključujući Hrvatsku, zaposlenost je na kvartalnoj razini smanjena.

U Hrvatskoj je u drugom tromjesečju broj zaposlenih pao za 0,4 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, kada je porastao za 0,7 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Manje zaposlenih nego u prvom tromesečju bilježile su i Španjolska, za 1,1 posto, te Rumunjska, Estonija i Portugal, s padom njihova broja u rasponu od 0,5 do 0,7 posto.

Nove, podignute Eurostatove procjene pokazale su i skromniji rast zaposlenosti na godišnjoj razini.

U odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje broj zaposlenih porastao je u EU za 2,4 posto, nakon 2,9-postotnog povećanja na početku godine. U eurozoni uvećan je za 2,7 posto, u usporedbi s 3,1-postotnim rastom u prvom kvartalu.

U Hrvatskoj je broj zaposlenih uvećan za 2,0 posto u odnosu na drugi lanjski kvartal. U prva tri mjeseca porastao je na godišnjoj razini 3,7 posto, pokazuju Eurostatove tablice.

Daleko najveći rast broja zaposlenih na godišnjoj razini zabilježila je Irska, od 8,8 posto.

Manje zaposlenih nego u drugom prošlogodišnjem tromjesečju imala je samo Rumunjska, za 0,6 posto.

Temeljem sezonski prilagođenih podataka, u Eurostatu procjenjuju da je u drugom kvartalu 2022. u EU bilo 213,4 milijuna zaposlenih, od čega 164,1 milijun u eurozoni. (H)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design