Nakon nesigurnog trgovanja, svjetske burze ponovno pale

In Vijesti iz svijeta
wallstreet

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale, nakon snažnog rasta tjedan dana prije, jer su ulagači nesigurni po pitanju koliko će središnje banke zaoštriti monetarnu politiku kako bi suzbile inflaciju.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,9 posto, na 32.899 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,2 posto, na 4.108 bodova, a Nasdaq indeks 1 posto, na 12.012 bodova.

Nakon snažnog skoka tjedan dana prije, prošloga su tjedna cijene dionica na najvećoj svjetskoj burzi ponovno pale. Tako je nastavljen poduži trend, tijekom kojeg su S&P 500 i Nasdaq indeks pali u osam od posljednjih devet tjedana.

Ulagači su već mjesecima nesigurni jer je neizvjesno koliko će američka središnja banka morati zaoštriti monetarnu politiku kako bi suzbila inflaciju.

Potpredsjednica Feda Lael Brainard kazala je prošloga tjedna kako podržava povećanje kamata za 0,50 postotnih bodova barem na još par sjednica Feda i da ne vidi razloga da bi se u rujnu zastalo s ciklusom povećanja kamata ako inflacijski pritisci na popuste. I mnogi drugi dužnosnici Feda ponavljaju da kamate treba povećati još barem iduća dva mjeseca za po 0,50 postotnih bodova.

Kako se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8 posto, Fed je od ožujka povećao kamate za 0,75 postotnih bodova, pa se sada kreću u rasponu od 0,75 do 1 posto. Do kraja godine ključne kamate mogle bi se kretati u rasponu od 2,50 do 2,75 posto, procjenjuje se na tržištu.

„Nestabilnost je postala pravilo, a ne iznimka. Dionice su postale taoci inflacije i dok inflacija ne bude pod kontrolom, nestabilnost će vjerojatno ostati povećana”, kaže Terry Sandven, strateg u U.S. Bank Wealth Management.

Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni dobri makroekonomski pokazatelji. U petak je objavljeno da je u svibnju u SAD-u broj zaposlenih povećan za 390.000, više u odnosu na 325.000, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

To potvrđuje da je gospodarska situacija i dalje dobra, premda se očekuje usporavanje rasta zbog povećanih kamata. No, ti su podaci mač s dvije oštrice, kaže Shawn Snyder, strateg u tvrtki Citi Personal Wealth Management.

„Ti podaci nam govore da je gospodarstvo u prilično dobroj formi, što je, dakako, dobra vijest. No, u kontekstu visoke inflacije, ti podaci mogu učvrstiti uvjerenje čelnika Feda da mogu agresivnije zaoštriti monetarnu politiku. Stoga su ovi podaci ponešto negativni za investitore koji su se nadali da bi Fed u drugoj polovici godine mogao zastati s povećanjem kamata”, kaže Shawn Snyder.

Osim inflacije i povećanja kamata, nesigurnost na tržištu posljedica je rata u Ukrajini, poremećaja u nabavnim lancima i usporavanja rasta najvećih gospodarstava u svijetu.

Zbog toga je od početka godine S&P 500 indeks pao više od 13 posto. I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,7 posto, na 7.532 boda, a pariški CAC 0,5 posto, na 6.485 bodova. Frankfurtski DAX ostao je, pak, gotovo nepromijenjen, na 14.460 bodova.

A na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks skočio 3,6 posto, na 27.761 bod. (H)

You may also read!

Ovih blagdana Konzum, Zagrebačka banka i Mastercard pomažu onima kojima je pomoć potrebna

Ovih blagdana Konzum, Zagrebačka banka i Mastercard pomažu onima kojima je pomoć potrebna

Ususret blagdanima, Konzum i MultiPlusCard ponovno udružuju snage kako bi u sklopu zajedničke, već tradicionalne inicijative „Proslavi Božić na

Read More...
Dentico blog - 45

Kako odabrati pravog stomatologa u Rijeci?

Odabir pravog stomatologa može biti zahtjevan zadatak, osobito kada je u pitanju zdravlje vaših zubi i osmijeh koji nosite

Read More...
Dalibor Kratohvil

Prihvaćen zahtjev HOK-a – prag za paušalno oporezivanje podignut na 60.000 EUR

Umjesto na 50.000 EUR, kako je najavljivano, prag za ulazak u sustav PDV-a bit će povećan na iznos od

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design