Postupak izvanredne uprave Agrokora priznat i u SAD-u

In Tvrtke i tržišta
perusko

Iz Agrokora su u petak izvijestili da je američki sud izdao pisano mišljenje kojim je u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) potvrdio priznanje postupka izvanredne uprave i nagodbu u odnosu na Agrokor i njegova povezana društva.

Američki sud je u postupku po poglavlju 15, međunarodnom insolvencijskom postupku, izdao pisano mišljenje kojim je u SAD-u potvrdio priznanje postupka izvanredne uprave i nagodbe u odnosu na Agrokor i njegova povezana društva, navodi se u priopćenju.

Sud je u mišljenju odobrio zahtjev Agrokora za priznanjem u širem opsegu nego što je to prvotno odlučeno na ročištu, tj. prihvatio je zahtjev Agrokora da se nagodba prizna u cijelosti te rješenje izričito uključuje i dio nagodbe koji ima utjecaja na dug Agrokora i njegovih povezanih društava za koji je mjerodavno englesko pravo.

“Cjelovitim priznanjem, u čije smo stjecanje uložili posebne napore, stečena je pravna zaštita kako od pokretanja bilo kakvih drugih postupaka radi naplate u SAD-u, tako i od svih zahtjeva za naplatom duga prema Agrokoru i njegovim povezanim društvima na njihovoj imovini koja se nalazi u SAD-u, što smatramo velikim uspjehom na korist svih vjerovnika i zaposlenika“, istaknuo je izvanredni povjerenik Fabris Peruško.

Rješenjem Stečajnog suda SAD-a je određeno da će nagodba postati pravomoćno priznata u SAD-u kada postane pravomoćna u Republici Hrvatskoj, a ona je to postala rješenjem Visokog trgovačkog suda od 26. listopada, navode iz Agrokora

Ističu kako je priznanje postupka izvanredne uprave nad Agrokorom i ovisnim i povezanim društvima kao insolvencijskog postupka pred sudovima SAD-a još jedna u nizu međunarodnih potvrda postupka izvanredne uprave nad Agrokorom.

Iz Agrokora podsjećaju da je Visoki sud Engleske i Walesa 9. studenoga 2017. godine Zakon o postupku izvanredne uprave prihvatio kao insolvencijski postupak koji se priznaje u Engleskoj i Walesu. To je isto za područje Švicarske učinio i švicarski sud 2. veljače ove godine.

Zakon je zajedno sa Stečajnim zakonom, u srpnju ove godine Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća uključen u popis nacionalnih zakona koji se priznaju kao insolvencijski postupci na cijelom području EU. Prethodno je Ustavni sud Republike Hrvatske 8. svibnja ove godine Zakon ocijenio sukladnim s hrvatskim ustavom, podsjeća se u priopćenju. (H)

You may also read!

wall

Očekuje se daljnja nestabilnost na burzama

Ulagači nervozno iščekuju početak trgovanja na Wall Streetu u ponedjeljak, nakon prošlotjednog potonuća cijena dionica po objavi američkog predsjednika

Read More...
benga

Cijene nafte prošloga tjedna potonule više od 10 posto

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna potonule više od 10 posto jer bi trgovinski rat mogao izazvati

Read More...
Žene u ribarstvu - nevidljiva snaga

Žene u ribarstvu – nevidljiva snaga

Prvo okupljanje žena u ribarstvu na Mediteranu Tradicionalno se ribarstvo oduvijek smatralo muškim poslom. Ipak, žene su važan, ali manje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design