Razvoj sigurnosne kulturu nove generacije menadžera

In Obrazovna rješenja
zuznr

Kultura sigurnosti i zdravlja na radu jedan je od ključnih čimbenika za određivanje učinkovitosti sustava sigurnosti.

Zakonom o zaštiti na radu propisano je da je poslodavac odgovoran za organiziranje i provođenje zaštite na radu, u svim dijelovima organizacije rada i u svim radnim postupcima, neovisno o tome je li u tu svrhu zaposlio jednog ili više stručnjaka zaštite na radu ili je obavljanje poslova zaštite na radu ugovorio s osobom ovlaštenom za obavljanje tih poslova. Prenošenje ovlaštenja za provođenje zaštite na radu ne oslobađa poslodavca odgovornosti. Poslodavac je obvezan utvrditi i obavljati poslove zaštite na radu u skladu s procjenom rizika,stanjem zaštite na radu i brojem radnika. Dakle, razvidno je i potpuno razumljivo da uz sve druge poslove u fokusu djelovanja poslodavca i menadžera redovito mora biti zdravlje i sigurnost radnika.

Dobar primjer razvoja sigurnosne kulture je u Sloveniji, gdje su o sigurnosti i zdravlju na radu razgovarali studenti Sveučilišta u Mariboru, domaći i strani stručnjaci.Više od 30 studenata je pod vodstvom mentora pripremilo predavanja na temu:osnove sigurnosti i zdravlja na radu; ergonomski uredski uredski radni prostor; prevencija i upravljanje stresom na poslu; prevencija i kontrola izloženosti covid-19 na poslu; rad na daljinu i sudjelovanje radnika i poslodavaca u upravljanju zaštitom i zdravljem na radu, a predstavili su i vježbe za aktivne pauze na poslu.

U raspravi je sudjelovalo deset stručnjaka iz Cipra, Grčke, Nizozemske, Portugala, Sjeverne Makedonije i Slovenije, koji su iznijeli svoja stajališta o aktualnim temama iz područja sigurnosti i zdravlja na radu te utjecaju suvremenog tehnološkog razvoja na društvo. Pomogli su studentima da prodube svoja znanja kako bi nadogradili predavanja i predstavili ih na 6. međunarodnom znanstvenom skupu „Izazovi u ekonomiji i poslovanju u vrijeme nakon Covida“ koji će se održati 17. svibnja 2022.

Prisutnima se obratio i slovenski ministar Janez Cigler Kralj koji je izrazio zadovoljstvo što je rasprava o sigurnosti i zdravlju na radu sa studentima Sveučilišta u Mariboru postala tradicionalna, te je između ostalog, naglasio: „Postoji mnogo novih kvalitetnih poslova, ali za to su potrebna suvremena znanja. Više nije dovoljno završiti studij i diplomirati. Strukturne promjene uvijek zahtijevaju nova znanja i vještine, uključujući kompetencije u području sigurnosti i zdravlja na radu. Nove vještine predstavljaju jedan od najvećih izazova digitalne i zelene tranzicije.”

I ovom prilikom možemo zaključiti da dugoročno kultura zaštite zdravlja i sigurnosti na radu upućuje na potrebu cjeloživotnog učenja, od najranije životne dobi do završetka radne karijere. U okviru kurikuluma obrazovnih programa u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju nužno je osigurati da budući radnici steknu potrebna znanja, vještine i kompetencije koje će im omogućiti siguran rad i očuvanje radne sposobnosti tijekom cijelog radnog vijeka, a od najranije životne dobi usvajanje i primjenu kulture sigurnosti. Za takav pristup zalagala se, ali i praktično provodila središnja nacionalna hrvatska javna ustanova; Zavod za unapređivanje zaštite na radu.

Organizirane su osmišljene aktivnosti s polaznicima predškolskog odgoja, učenicima srednjih strukovnih škola, susretom studenata sigurnosti i zaštite, suradnjom s centrima kompetentnosti,tvrtkama,provedbom raznih promotivnih aktivnosti, kampanja i nizom drugih događaja. I tu se stalo, tzv. „reformom“ javnih institucija zbog tobožnjih mjera štednje!

Čvrsto, učinkovito i vidljivo vodstvo poduzeća ključno je za dobru sigurnost i zdravlje na radnom mjestu a time i za uspjeh poduzeća. Predanost poslodavca i menadžera, razvoj sustava za upravljanje sigurnošću i zdravljem na radu, praćenje učinkovitosti tih sustava, zainteresiranost i pružanje pozitivnog primjera u svakom trenutku te motiviranje tima i svih zaposlenih da sudjeluju u osiguravanju dobre sigurnosti i zdravlja, presudni su za uspjeh. Neučinkovito ili nepostojeće vodstvo u području sigurnosti i zdravlja na radu može imati za posljedicu nesreće ili čak smrtne slučajeve, kao i loše psihičko i fizičko zdravlje radnika. Može ugroziti ugled poduzeća. Loše vodstvo može zapravo dovesti do znatnih financijskih troškova kao posljedica nečinjenja i propusta.

Zato je nužno osvijestiti nositelje javnih politika o važnosti sigurnosti i zdravlja na radu, te jasnom vizijom, institucionalnim ustrojem i provedbenim mjerama stimulirati, poticati i usmjeriti djelovanje svih dionika od nacionalne do mikro razine na uspostavi i razvoju sigurnosne kulture u društvu.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design