Staničić: Prepoznatljivost hrvatskog turističkog brenda porasla za 50 posto

In Iz zemlje
turizam

Prepoznatljivost hrvatskog turističkog brenda i ponude zadnjih je sedam godina na stranim tržištima porasla za 50 posto, čime je ispunjen cilj iz dosadašnjeg Strateškog marketinškog plana hrvatskog turizma (SMPHT), a novi se za razdoblje 2021.-2025. priprema i trebao bi biti gotov do jeseni, ističe direktor HTZ-a Kristjan Staničić.

Takav porast snage i prepoznatljivosti hrvatskog turističkog brenda, ili točnije s razine 3,3 u 2013., na 5,0 u 2020., pokazao se u redovnom godišnjem istraživanju HTZ-a (Hrvatske turističke zajednice) “Brand tracking”, provedenom krajem prošle godine na 10 europskih tržišta na ukupnom uzorku od pet tisuća ispitanika od 18 do 65 godina, koji su u 2020. bili na godišnjem odmoru s bar dva noćenja u inozemstvu, a isto planiraju i tijekom idućih pet godina.

Među konkurentima najsličniji Grčkoj, a najbolji u netaknutosti prirode i vrijednosti za novac

Tim istraživanjem se, kako u razgovoru za Hinu naglašava Staničić, utvrđuje i razina usvajanja i asocijacije vezane uz turistički brend Hrvatske te pozicija u odnosu na brendove i imidž konkurentskih destinacija Španjolske, Grčke, Turske i Italije. Tu Hrvatska ima najbolji rezultat u atributima netaknutost prirode i “vrijednosti za novac”, u čemu joj je slična samo Turska.

Uz Hrvatsku kao turističku destinaciju značajno se vežu i karakteristike sigurnosti i popularnosti te pogodnosti za obiteljski odmor, a u odnosu na konkurente najmanje se pozicionira kao destinacija masovnog turizma, što Staničić ocjenjuje pozitivnim.

Španjolska je primjerice bolje od Hrvatske prepoznata kao destinacija za mlade, a uz Italiju i kao lakše dostupna.

“Generalna percepcija odlika ponude među konkurentima Hrvatsku pozicionira najbliže Grčkoj, koju možemo smatrati i najdirektnijim konkurentom, posebice što je u 2021., za sada (u ožujku) hit u potražnji. Turska se nameće cijenom, no istovremeno nosi i ‘teret’ masovnog turizma, a Španjolska i Italija se više vežu za visokokvalitetni smještaj, dobru gastronomiju i ponudu za starije. Italiju prati i atribut skupoće”, iznosi Staničić neke od nalaza iz brend istraživanja.

Po tržištima, Hrvatska se kao turistička destinacija bolje prepoznaje u Austriji, Poljskoj, Češkoj i Mađarskoj te u generalnim okvirima prosjeka i u Njemačkoj, dok je u Ujedinjenoj Kraljevini, Švedskoj, Italiji, Francuskoj i Nizozemskoj nešto slabija i na tim tržištima ima prostora za dodatne aktivnosti jačanja brenda i poboljšanja poznavanja turističke ponude kod različitih segmenata potražnje.

Najmanje prepoznata po visokokvalitetnom smještaju, gastronomiji i masovnosti

Ukupno gledano, istraživanjem je utvrđena pozicija Hrvatske kao ljetne destinacije sunca i mora, uz uočeni potencijal i pomake u segmentima ‘city break’ i odmora uz prirodu/selo/planine, a jednim od ključnih ‘aduta’ postavlja se i nautika.

Najmanje na stranim tržištima turističku Hrvatsku prepoznaju po visokokvalitetnom smještaju (iako se to poboljšava) te kao jeftinu, trendy i destinaciju masovnog turizma, i u segmentu gastronomske i ponude za starije.

Novi Strateško marketinški plan redefinirat će ciljeve, ali i krovni koncept “full of life”

To i druga tržišna istraživanja bit će podloga za novi petogodišnji Strateško marketinški plan, pri čemu Staničić ističe da će zbog pandemije, koja uvelike mijenja ponašanje i potrebe turista, ali i već prije uočenih trendova promjena potražnje te drugih izazova na međunarodnom turističkom tržištu, biti i važniji za buduće komuniciranje s tržištima i sektorom.

“HTZ je trenutno u procesu odabira izvođača tog novog plana, za koji je na natječaj stiglo dvije ponude, koje će se sada procijeniti, a ako sve bude po planu taj bi dokument trebao biti gotov do jeseni. Od izvođača će se tražiti odgovori i rješenja na sve tržišne izazove kroz redefiniranje strateških ciljeva, optimizaciju marketinških ulaganja na tržištima, a vjerojatno i krovnog komunikacijskog koncepta “Croatia, full of life” te bi se nakon analize njegova učinka izradio novi koncept”, kaže Staničić.

Za poboljšanje prepoznatljivosti Hrvatske u pogledu gastronomije i smještaja smatra da će trebati vremena i da je to proces u kojemu prvo ulaganjima treba doći do ponude, a onda slijedi komunikacija o tome. No, primjerice oko gastronomije, treba znati i da se Hrvatska ‘natječe’ s destinacijama koje i nacionalne i turističke brendove desetljećima znatno temelje na uživanju u izvornoj hrani i piću pa i na njihovoj globalno relevantnoj industriji i proizvodnji hrane (Italija, Francuska i dr.).

“Hrvatska je napredovala u pozicioniranju kao atraktivne eno-gastronomske destinacije, to je prepoznato i u najpoznatijih svjetskim gastro vodičima Michelin i Gault&Millau, i sigurni smo da taj segment ponude ima dobru budućnost. Slično mislimo i za ponudu raznovrsnog i kvalitetnog smještaja, jer smo i sada rijetka zemlja koja istovremeno nudi kvalitetnu uslugu i u hotelima, i u kampovima, i u objektima u domaćinstvu. No, sigurno je da ima prostora za napretkom u dijelu visokokvalitetnog smještaja za što raste i potražnja, a taj smještaj ostvaruje i bolju popunjenost i manju sezonalnost unatoč višim cijenama”, ističe Staničić.

Zbog covid krize u 2021. precizno usmjeravanje sredstava na ciljana tržišta i segmente potrošača

Za ulaganja na tržištima u 2021. napominje da su prije svega određena okolnostima aktualne covid-19 krize, kao i promjenama trendova te stoga HTZ planira sredstva precizno usmjeravati na točno ciljana tržišta i segmente potrošača.

“Primjerice, sada još uvijek nije isplativo značajnije ulagati u promociju na dalekim tržištima, nego se fokusiramo na tržišta s kojih se lakše mogu realizirati turistička putovanja u Hrvatsku. I ove godine očekujemo sličnu potražnju kao u 2020., najviše za proizvodima sunce i more, nautika, aktivni odmor te prirodna i kulturna baština, što ćemo naglašavati i u promociji, uz stalno isticanje sigurnosti boravka”, kaže Staničić.

Digitalni kanali komunikacija i društvene mreže zbog pandemije ostaju i dalje ključni alati u provedbi promotivnih aktivnosti, posebice jer je u ovim okolnostima brzina komunikacije i precizno ‘targetiranje’ ciljnih javnosti preduvjet za učinkovitu promociju.

HTZ će u 2021. nastaviti i udruženo oglašavanje sa odabranim strateškim partnerima na inozemnim tržištima, za što je Turističko vijeće HTZ-a odobrilo suradnju s ukupno 43 partnera, od kojih su 32 touroperatora i agencija, a 11 prijevoznici.

Staničić vjeruje da će i sustav turističkih zajednica u suradnji sa subjektima na svom području i u skladu s mogućnostima surađivati sa stranim partnerima.

Zaključno najavljuje da će novi Strateški marketinški plan obuhvatiti i domaće tržište zbog potencijala njegova rasta i rezultata u 2020., kada su domaći turisti ostvarili 80 posto rezultata iz 2019., a i za 2021. u planu je Tjedan odmora vrijedan nakon glavnog ljetnog dijela sezone. (H)

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
dan-poduzetnika

HUP: Uz uklanjanje prepreka gospodarski rast mogao bi biti i brži

Hrvatsko gospodarstvo raste po najvišim stopama u EU, ali rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska bi mogla

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design