Upravljati mentalnim zdravljem na radu

In Zdravlje
Upravljati mentalnim zdravljem na radu

Biti zdrav na radnom mjestu ne odnosi se samo na fizičko stanje, nego i na mentalno zdravlje i dobrobit radnika. Europske politike već su dugo usmjerene na poboljšavanje radnih uvjeta. Sigurni i zdravi radni uvjeti postali su socijalno pravo kada je u Povelji Europske unije o temeljnim pravima navedeno da „svaki radnik ima pravo na radne uvjete kojima se čuvaju njegovo zdravlje, sigurnost i dostojanstvo” (članak 31.). Europski stup socijalnih prava ratificiran je 2017., a njime je ponovno naglašena važnost radnih uvjeta time što se ističe da radnici imaju pravo na zdravo, sigurno i dobro prilagođeno radno okruženje.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji s europskim partnerima provodi projekt Mental Health Toolkit for Human Resources Managers in the workforce” (MH4HRM). Projekt je financiran iz Erasmus+ programa kojem je jedan od glavnih ciljeva izrada digitalne platforme s edukacijskim programom na temu mentalnog zdravlja radnika na radnim mjestima.

Svaki radnik zaslužuje sigurno i zdravo radno mjesto. Nema uspješnog i konkuretnog gospodarstva bez sigurnog i zdravog radnog okruženja.

Poslodavci i njihove zadužene stručne osobe imaju pravo i mogućnost osloniti se na stručnu podršku.Organizatori najveće tradicionalne nacionalne konferencije o sigurnosti i zdravlju na radu, stručnih radionica i drugih sadržaja; ZIRS Učilište – ustanova za obrazovanje odraslih i Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“, sudjeluju u promicanju i realizaciji i ovog projekta polazeći od značaja prevencije zdravlja na radu,važnosti očuvanja dobrog mentalnog zdravlja i radne sposobnosti radnika.

Projektom se nastoji osnažiti dionike u području sigurnosti i zaštite zdravlja na radnom mjestu kako bi učinkovito upravljali prevencijom mentalnog zdravlja radnika, raspolažući odgovarajućim znanjima, vještinama i alatima za razumijevanje problema mentalnog zdravlja te za promicanje dobrobiti zaposlenika na radnim mjestima.

Ciljevi projekta su:
• Razumjeti osnovne karakteristike najčešćih poteškoća i problema mentalnog zdravlja na radnom mjestu te njihov utjecaj na radne procese i radno okruženje.
• Pružiti informacije kako bi se unaprijedilo znanje i vještine za upravljanje problemima mentalnog zdravlja u tvrtkama diljem Europske Unije.
• Osposobiti stručnjake iz područja ljudskih resursa te druge dionike u zaštiti zdravlja kako prepoznati uobičajene mentalne poremećaje u početnoj fazi, kao i psihosocijalne rizike radnog mjesta putem online edukacije izrađene u ovu svrhu i za ovu skupinu.
• Osnažiti timove ljudskih resursa i drugih stručnjaka u području zaštite zdravlja na radnom mjestu da učinkovito upravljaju problemima mentalnog zdravlja svojih zaposlenika, pružajući im adekvatna znanja, vještine i alate za promicanje dobrobiti zaposlenika.
• Prikazati strategije za bolju integraciju osoba s problemima mentalnog zdravlja u radno okruženje te upravljanje problemima mentalnog zdravlja od faze prevencije do povratka na posao nakon dulje odsutnosti.
• Omogućiti digitalne alate za pristup informacijama o dobrobiti na radnom mjestu kako bi se stvorilo okruženje u kojem se o problemima mentalnog zdravlja može otvoreno razgovarati.

Ciljevi ovog projekta na tragu su i Strateškog okvira razvoja mentalnog zdravlja u RH do 2030, godine, čiji je sastavni dio „Očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja na radu“.

Radnici očekuju da tvrtka i ustanova u kojoj rade bude više uključena u zdravlje zaposlenika poduzimanjem radnji koje nadilaze zakonske obveze. Poslodavci, radnici, njihove obitelji i društvena zajednica; svi imaju koristi od prevencije bolesti i ozljeda te od očuvanja zdravlja i radne sposobnosti.

Uspješni sigurnosni i zdravstveni sustavi u tvrtkama imaju sljedeća pozitivna oblježja: između upravljanja ljudskim resursima te sigurnosti i zdravljem na radu uspostavljena je sinergija, rukovoditelji su predani provedbi mjera za sigurno i zdravo radno okruženje; radnici su aktivno uključeni u program preventivnih mjera; uspostavljen je sustav za prepoznavanje i kontrolu opasnosti;ostvarena je usklađenost s propisima;redovito se provodi osposobljavanje o sigurnim radnim praksama;unutar radne sredine primjenjuje se međusobno poštovanje, briga i otvorena komunikacija u atmosferi koja pogoduje sigurnosti;teži se stalnom poboljšanju i unapređivanju sigurnosti i zdravlja radnika.

Važno je osigurati zdravu radnu sredinu koja psihološki i socijalno potiče radnike i promovira mentalno zdravlje te prevenira negativne učinke stresa na mjestu rada. Za osobe s problemima mentalnog zdravlja bitni su čimbenici oporavka uspješna radna reintegracija i programi zapošljavanja koji im pomažu da se uključe na tržište rada.

Za poslodavce ovaj projekt posebno je značajan budući će rukovoditelji ljudskih resursa i stručnjaci za zaštitu na radu, imati mogućnost svojim uključivanjem informirati se o projektnim aktivnostima,sudjelovati na događanjima koja će se organizirati te imati pristup praktičnim alatima koji će se razviti kroz ovaj projekt.

Vitomir Begović

You may also read!

Valamar osvojio Godišnju nagradu za zelenu gradnju i održivo izgrađeni okoliš

Valamar osvojio Godišnju nagradu za zelenu gradnju i održivo izgrađeni okoliš

Hrvatski savjet za zelenu gradnju i Hrvatska udruga proizvođača toplinsko fasadnih sustava proglasili su Valamar “Organizacijom godine” na svečanoj

Read More...
Podravka gradi novi Transportni centar vrijedan tri milijuna eura

Podravka gradi novi Transportni centar vrijedan tri milijuna eura

Sigurniji pristup glavnoj prometnici, moderni radni uvjeti i centralizacija transportnih usluga samo su neke od prednosti koje će doprinijeti

Read More...
Paola Papanicolaou

Paola Papanicolaou nova je glavna direktorica Sektora za inozemne banke supsidijare Intese Sanpaolo

Intesa Sanpaolo osniva „Radnu skupinu za poticanje sinergije za inozemne banke supsidijare” Paola Papanicolaou nova je glavna direktorica Sektora za

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design