U četvrtak je završila dvodnevna Međunarodna konferencija o EU fondovima „Što nam donosi novo financijsko razdoblje 2021-2027 u EU fondovima? Učimo iz iskustva strateškog razvoja i provedbe EU projekata drugih zemalja članica EU“, u organizaciji PJR-a.
Konferenciju je otvorila Vittoria Alliata di Villafranca, ravnateljica Opće uprave za regionalnu i urbanu politiku Europske komisije i jedna od autorica novih pravila za financijsko razdoblje 2021 – 2027. Održala je predavanje o pripremi za kohezijsku politiku u novom razdoblju. Za sljedeće razdoblje iznesene su politike EU kroz nekoliko ključnih točaka, a jedna od točaka je i nastavak većeg sufinanciranja za siromašnije regije koje imaju BDP manji od 75 % prosjeka EU, što uključuje i Hrvatsku. Istaknula je kako je cilj novih politika pojednostaviti sustav.
Prvog dana konferencije predavanja su održale Ana Odak, pomoćnica ministrice regionalnoga razvoja i fondova EU Gabrijele Žalac te Spomenka Đurić državna tajnica Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU te posebna izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića.
U svom izlaganju, Ana Odak govorila je o Nacionalnoj razvojnoj strategiji (NRS) za 2030. godinu kojoj je glavni cilj uspostaviti sustav, i red u sustavu strateškog planiranja. Spomenka Đurić, državna tajnica Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU iznijela je presjek stanja EU fondova u Hrvatskoj. Istaknula je da je resorno Ministarstvo svjesno velikog nesrazmjera, ali kako u ovoj i sljedećoj godini planira veliki broj isplata korisnicima.
Drugi dan konferencije otvorila je Madara Grinsteine, voditeljica jedinice za provedu projekata, Sveučilišne bolnica Pauls Stradins Clinical Latvia koja je govorila o iskustvima izgradnje velikog kliničkog centra u Latviji. Tijekom projekta su se susreli problemom sufinanciranja i manjkom sredstava, pa sve do traženja građevinske tvrtke koja zna graditi moderne bolnice.
Istaknula je kako se do kraja projekta planira izgradnja više od 68.000 m² novih modernih zgrada bolnice.
Nakon prezentacije iz Latvije, predavanje je održao Luka Rajčić, pomoćnik ministra iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava koji je predstavio najčešće izazove u provedbi projekata, kako se kvalitetnije pripremiti za provedbu projekata te koje su mogućnosti financiranja u razdoblju 2021 – 2027. Europskog socijalnog fonda plus. Jedanaest specifičnih ciljeva ESF+ za sljedeće financijsko razdoblje su u raspravi u Vijeću, a između ostalog pokrivaju zapošljavanje, obrazovanje, povezanost tržišta rada i obrazovanja, socijalnu integraciju, socijalne usluge uključujući zdravstvo.
Konferencija je završila panel raspravom o izazovima provedbe EU projekata. Panel se usredotočio na uspješne projekte u provedbi, kao što je Projekt e-škole te na institucionalne okvire i izazove s kojima se suočavaju korisnici. Istaknuto je i kako gotovo 25% ugovora koji su u provedbi zahtijevaju produljenje provedbe te će pojednostavljenje cijelog sustava pozitivno utjecati na takve zahtjeve.