Trgovina s najviše poduzetnika, najvećim prihodima i rashodima te neto dobiti

In Statistika
trgovina

Finina analiza poslovanja poduzetnika u 2021. godini po djelatnostima pokazuje da je najviše poduzetnika u djelatnosti trgovine, a oni su ostvarili i najveće ukupne prihode i rashode, kao i konsolidiranu neto dobit, dok su najveći rast prihoda imali poduzetnici u ugostiteljstvu i turizmu.

Analiza godišnjih financijskih izvještaja, koji su sastavljeni i obrađeni prema pretežitoj djelatnosti, pokazala je da u posljednjih 20 i više godina prema broju dominiraju poduzetnici u području djelatnosti trgovine, ističu iz Financijske agencije (Fina).

Tako je od 144.259 poduzetnika u 2021. godini, njih 28.507 ili 19,8 posto poslovalo u djelatnosti trgovine, pokazuju podaci Fine.

Slijede poduzetnici u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima (22.717), što je dio od 15,7 posto, građevinarstvu (18.820) s udjelom od 13 posto i prerađivačkoj industriji (15.634), s udjelom od 10,8 posto u ukupnom broju poduzetnika, obveznika poreza na dobit (bez financijskih institucija).

Kod 144.259 poduzetnika u prošloj su godini bila 964.742 zaposlena na temelju sati rada, što je u odnosu na 2020. godinu porast za 32.167 ili 3,4 posto.

Najviše zaposlenih u prerađivačkoj industriji

Najveći broj zaposlenih bio je, kao i ranijih godina, u prerađivačkoj industriji i trgovini. Prerađivačka industrija je tako zapošljavala 236.151 radnika (24,5 posto), a trgovina 190.955 (19,8 posto), navode iz Fine.

“Nominalno, broj radnika najviše je porastao u građevinarstvu (7.242), području djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (6.351), stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima (3.808) i trgovini (3.610)”, ističu iz Fine.

Po podacima iz analize, poduzetnici u građevinarstvu lani su imali 107.879 zaposlenih na temelju sati rada, u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane bilo je zaposleno 71.175 radnika, a u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima su bila 65.272 zaposlena.

Iz Fine navode i kako je najveći nominalni pad broja zaposlenih zabilježen kod poduzetnika u djelatnosti umjetnost, zabava i rekreacija (147), a ti su poduzetnici lani imali 11.476 zaposlenih na temelju sati rada.

Najveći prihodi i rashodi imali su poduzetnici u trgovini

Najveće prihode i rashode u prošloj su godini ostvarili poduzetnici u trgovini – prihode od 296,1 milijardu kuna te rashode u iznosu od 282,1 milijardu kuna.

Slijede poduzetnici u prerađivačkoj industriji s ukupnim prihodima od 207,5 milijardi kuna i rashodima od 194,9 milijardi kuna, a potom poduzetnici u građevinarstvu – 70,7 milijardi kuna prihoda i 66,9 milijardi kuna rashoda.

Po podacima Fine, najveći rast ukupnih prihoda u prošloj su godini u odnosu na 2020. godinu zabilježili poduzetnici u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (65,8 posto) te u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i poslovima klimatizacije (55,1 posto).

Poduzetnici u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane lani su ostvarili ukupne prihode u iznosu 28,8 milijardi kuna, dok su poduzetnici u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i poslovima klimatizacije imali prihode od 65,1 milijardu kuna.

Iz Fine ističu i kako su jedino poduzetnici u djelatnosti javne uprave i obrane; obvezno socijalno osiguranje zabilježili pad ukupnih prihoda (9,9 posto). Ukupni su prihodi tih poduzetnika lani iznosili nešto manje od 180 milijuna kuna.

Po neto dobiti najbolji poduzetnici u trgovini, potom prerađivačkoj industriji

Prema neto dobiti u 2021. godini najbolji su poduzetnici u trgovini s 11,5 milijardi kuna, što je povećanje od 49,8 posto u odnosu na 2020. godinu, navode iz Fine.

Slijede poduzetnici prerađivačke industrije s 10,6 milijardi kuna konsolidirane neto dobiti, a treći su poduzetnici u području stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti, s 4,5 milijardi kuna neto dobiti.

Više od četiri milijarde kuna konsolidirane neto dobiti (4,1 milijardu kuna) u prošloj su godini imali i poduzetnici u djelatnosti informacije i komunikacije, pokazuju analiza Fine na temelju podataka iz registra godišnjih financijskih izvještaja (bez banaka, osiguravajućih društava i ostalih financijskih institucija koje godišnje financijske izvještaji sastavljaju na posebnim obrascima, različitim od obrazaca na kojima ih sastavljaju poduzetnici iz realnog sektora). (H)

You may also read!

Održana konferencija „Budućnost hrane i maloprodaje“:

Održana konferencija „Budućnost hrane i maloprodaje“

Samodostatnost domaće proizvodnje hrane kao pitanje strateške sigurnosti U Zagrebu je u organizaciji tvrtke Motus Media održana konferencija „Budućnost hrane

Read More...
wall

Na svjetskim burzama oprez uoči trgovinskih pregovora SAD-a i Kine

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer je američki Fed poručio da neće žuriti sa smanjenjem kamata

Read More...
EU 75 godina kasnije: Sigurniji rad, snažnije gospodarstvo

EU 75 godina kasnije: Sigurniji rad, snažnije gospodarstvo

Prvi koraci europske integracije započeli su još prošlog stoljeća, točnije 9. svibnja 1950. godine. Sagrađena na čvrstim temeljima solidarnosti

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design