Stuttgart, Njemačka – Mokra cesta i iznenadni manevar izbjegavanja: u prošlosti biste u takvoj situaciji često završili u jarku ili biste se zaletjeli u zaštitnu ogradu, nerijetko sa smrtnim posljedicama ili teškim ozljedama.
Prije gotovo 25 godina konačno je izumljeno rješenje – elektronički program stabilnosti ESP® koji su Bosch i Daimler-Benz prvi plasirali na tržište u vozilima S-klase 1995. godine. Otada ESP® osigurava da vozila ne izlijeću s ceste, čak i u kritičnim situacijama.
Boschevi istraživači prometnih nesreća procjenjuju da je samo u EU-u u posljednjih 25 godina sustavom protiv proklizavanja spašeno oko 15.000 života i spriječeno nešto manje od pola milijuna nesreća koje bi uključivale tjelesnu ozljedu. Zajedno sa sigurnosnim pojasom i zračnim jastukom, ESP® je jedan od najvažnijih izuma za spašavanje života u vozilu.
„Razvoj elektroničkog programa stabilnosti bio je prekretnica na našem putu do vizije u kojoj više ne postoje smrtni slučajevi u cestovnom prometu”, izjavio je član Boscheva upravnog odbora Harald Kroeger.
ESP® je izvanredan primjer onoga što podrazumijevamo pod geslom „Tehnologija za život.” Izum možda jest iz 1995. godine, ali u njemu nema ništa zastarjelo: Bosch neprestano unaprjeđuje svoj sustav protiv proklizavanja te je do danas proizveo više od 250 milijuna sustava ESP®. Moderni automobili nezamislivi su bez ovog elektroničkog anđela čuvara. Diljem svijeta 82 posto svih novih vozila opremljeno je sustavom ESP®. 2017. godine ova je brojka iznosila 64 posto.
ESP® može spriječiti do 80 posto svih nesreća uzrokovanih proklizavanjem
Elektronički program stabilnosti aktivira se posebno kada su ceste mokre ili zaleđene, pri izbjegavanju neočekivanih prepreka, kao što su životinje na cesti, kao i pri prebrzom ulasku u zavoj. Ako se ESP® nalazi u vozilu, moguće je spriječiti do 80 posto svih nesreća uzrokovanih proklizavanjem. On povezuje funkcije sustava kočenja koji sprječava blokiranje kotača (ABS) i sustava za kontrolu proklizavanja (TCS), ali njegove su mogućnosti mnogo veće. Također detektira pokrete vozila koji upućuju na proklizavanje te ih aktivno suzbija.
Sustav protiv proklizavanja koristi se informacijama o dinamici vozila kako bi utvrdio kreće li se automobil u smjeru u kojem ga vozač navodi. Ako se ta dva čimbenika ne podudaraju, ESP® se aktivira. To možda zvuči jednostavno, no zapravo se radi o složenom procesu. Pametni senzori pomažu pri usporedbi kuta skretanja i smjera vozila 25 puta u sekundi. Ako se oni razlikuju, ESP® smanjuje okretni moment motora i zasebno aktivira kočnice. Na taj način sustav pomaže vozaču da spriječi kretanje vozila u neželjenom smjeru i proklizavanje – čime se nesreće sprječavaju u ranoj fazi.
Prekretnica nakon testa izbjegavanja sobova
Priča o ovom dostignuću je duga. Ona počinje u 80-ima, kada su Bosch i Daimler-Benz zasebno nastojali postignuti veću stabilnost vozila. Od 1992. do plasiranja na tržište stručnjaci iz obaju društava radili su u zajedničkoj projektnoj jedinici. Legendarni test izbjegavanja sobova (engl. elk test) 1997. godine označio je prekretnicu u pogledu razvoja sustava: tijekom ispitivanja za švedski automobilski časopis Mercedes Benz A-klase prevrnuo se dok je izvodio iznenadni manevar izbjegavanja. Mercedes-Benz je na to odgovorio postavljanjem sustava ESP® za standardnu opremu. Od tog trenutka sve više različitih proizvođača automobila uvodi sustav protiv proklizavanja u svoja vozila.
Manji broj nesreća, manji broj ozljeda, manji broj smrtnih slučajeva – zakonodavci su također prepoznali koristi sustava ESP® te su ga učinili obaveznom značajkom vozila u mnogim dijelovima svijeta. U EU-u je postupak propisivanja bio postepen. Od studenoga 2011. sustav je bio obavezan za nove tipove osobnih automobila i gospodarskih vozila, dok je od 1. studenoga 2014. sustav postao obavezan za sve novoregistrirane osobne automobile i gospodarska vozila. Sustav protiv proklizavanja također je propisan zakonom ili ga proizvođači sami uvode u Argentini, Australiji, Brazilu, Kini, Ekvadoru, Izraelu, Japanu, Maleziji, Novom Zelandu, Rusiji, Južnoj Koreji, Turskoj i Sjedinjenim Državama. Iskustvo iz Europe pokazuje da ako se udio vozila koja sadržavaju sustav poveća, broj nesreća pada.
Osnova za automatiziranu vožnju
„ESP® je podigao sigurnost na cestama na novu razinu”, izjavio je Kroeger. To vrijedi za širok raspon vrsta vozila. Bosch nudi prilagođene sustave ESP® za sve vrste pogonskih sklopova, od motora s unutarnjim izgaranjem do električnih motora te za sve vrste vozila, od mikroautomobila do gospodarskih vozila. Društvo je razvilo oblik sustava ESP® čak i za motorizirana vozila na dva kotača. MSC kontrola stabilnosti motocikla koju je Bosch plasirao na tržište 2013. osigurava najveću moguću stabilnost u svim situacijama pri vožnji motocikla te predstavlja daljnje inovativno dostignuće u području sigurnosti na cesti.
U isto je vrijeme ESP® temeljna tehnologija za mnoge sustave pomoći vozaču, kao i za automatiziranu vožnju u sklopu koje Bosch nastoji ostvariti svoju viziju u kojoj više ne postoje smrtni slučajevi u cestovnom prometu. „Bilo da je nova ili već iskušana i ispitana, Boscheva tehnologija upozorava vozače i pruža im podršku u kritičnim situacijama. Osim toga, u sve većoj mjeri može preuzimati monotone i umarajuće zadatke. To na pruža mogućnost da dodatno smanjimo broj nesreća i smrtnih slučajeva na cesti”, izjavio je Kroeger. S vozačem ili bez vozača, Bosch će i u budućnosti sprječavati nesreće u ranoj fazi.