Hrvatska obrtnička komora od Vlade RH traži donošenje posebnog zakona o moratoriju na otplate kredita i leasinga

In Porezi / zakoni
1-hok-zgrada

Hrvatska obrtnička komora u ime svih obrtnika uputila je Vladi Republike Hrvatske traženje vezano uz postupanje banaka i leasing kuća.

Veliki problem i dalje ostaju postupanja poslovnih banaka i leasing kuća jer one nisu obvezne postupati po preporukama. Hrvatska obrtnička komora je prethodno uputila zahtjev prema HNB-u, HUB-u i HANFI s traženjem da banke i leasing kuće svojom jednostranom odlukom zamrznu sve otplate kredita kao i obračun kamata. Nažalost, to se nije dogodilo te one i dalje definiraju uvjete, kriterije i postupak za odobravanje moratorija svaka za sebe te još dodatno traže solemnizaciju novih ugovora.

Time se stvara izuzetno veliki trošak u ovoj teškoj gopodarskoj situaciji. Kako je solidarnost banaka i leasing kuća za sada izostala, a situacija postaje sve teža i ozbiljnija, Hrvatska obrtnička komora od Vlade Republike Hrvatske traži da predloži Hrvatskom saboru donošenje posebnog zakona kojim će se propisati jednaki kriteriji odnosno obustava otplate kredita do završetka krize, a najmanje 6 mjeseci, s mogućnošću reprograma s povoljnijim kamatama za korisnike.

Hrvatska obrtnička komora smatra da se u ovom izvanrednom vremenu radi o interesu Republike Hrvatske te postoji opravdan razlog ovog traženja, a radi zaštite javnog interesa i sigurnosti društva u cjelini.

Hrvatska obrtnička komora svjesna je da obrtnici za svoje poslovanje jamče svom svojom privatnom imovinom te je opravdan strah od dužničkog ropstva, mogućeg stečaja, zatvaranja obrta i otpuštanja radnika te gubitka sve svoje privatne imovine.

Pismo upućeno Vladi možete pronaći OVDJE.

You may also read!

dubrovnik

Turistička sezona u Dubrovniku između geopolitike i skupoće

Nakon dobrih rezultata ostvarenih za Uskrs, Dubrovnik glavnu turističku sezonu dočekuje osluškujući vijesti s Bliskog istoka i suočavajući se

Read More...
nafta

Iransko otvaranje Hormuza spustilo cijene nafte ispod 87 dolara

Cijene nafte potonule su u petak na međunarodnim tržištima ispod 87 dolara nakon što je Iran na primirje u

Read More...
Rijeka Gateway

Za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra 16,2 mil. eura

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture dodijelilo je u petak ugovore za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra, ukupne

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design