Pogoršani izgledi za potražnju spustili cijene nafte prema 103 dolara

In Financije i gospodarstvo
Nafta

Cijene nafte kliznule su u petak na međunarodnim tržištima prema 103 dolara zbog naznaka posustajanja svjetskog gospodarstva koje najavljuju slabiju potražnju i obnove libijske proizvodnje.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 55 centi nego u vrijeme jučerašnjeg zatvaranja i iznosila je 103,32 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,05 dolara nižoj cijeni, od 95,30 dolara.

Trgovci su se na kraju tjedna fokusirali na učestale naznake posustajanja globalnog gospodarstva koje su se poklopile s agresivnim zaoštravanjem monetarne politike koju su središnje banke u pandemiji bile ublažile kako bi poduprle gospodarsku aktivnost.

U fokusu je američka središnja banka koja će sljedećeg tjedna, prema izjavama nekoliko dužnosnika, podići ključne kamatne stope za tri četvrtine postotnog boda, navodi Stephen Innes iz SPI Asset Managementa.

“Najavljeno je podizanje kamatnih stopa za 0,75 postotnih bodova, ali važne će biti i smjernice, a mekši ton u prognozama bio bi sjajan za svjetski gospodarski rast”, objašnjava Innes.

Američko tržište pritisnuli su u protekla dva dana podaci koji su pokazali da je potražnja za benzinom u SAD-u zbog rekordnih cijena na benzinskim crpkama pala gotovo osam posto u odnosu na godinu dana ranije na vrhuncu ljetne sezone putovanja.

Značajniji pad cijena zakočila su danas strahovanja za opskrbu, donekle ublažena obnovom proizvodnje na nekoliko naftnih polja u Libiji.

“Libijska se proizvodnja oporavlja, ali s obzirom na sukobe u glavnom gradu, nitko ne zna koliko će dugo oporavak trajati”, rekao je Giovanni Staunovo iz UBS-a, budući da bi sukobljene strane zbog zastoja u pregovorima mogle ponovo posegnuti za oružjem.

Potporu cijenama pružaju i naznake snažne potražnje u Aziji.

Potražnja za benzinom i derivatima u Indiji porasla je u lipnju na rekordno visoku razinu, unatoč višim cijenama, uz 18 posto višu potrošnju nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Aktivnost indijskih rafinerija blizu je najviših razina u povijesti, kažu analitičari RBC-a.

“To signalizira puno više od snažnog oporavka nakon godina pogođenih covidom”, napisao je u bilješci analitičar RBC-a Michael Tran.

U odvojenom je izvješću Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak stajao 107,50 dolara, što znači da mu je cijena pala za 2,43 dolara u odnosu na prethodni radni dan. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design