EU 75 godina kasnije: Sigurniji rad, snažnije gospodarstvo

In Zaposlenost / plaće
EU 75 godina kasnije: Sigurniji rad, snažnije gospodarstvo

Prvi koraci europske integracije započeli su još prošlog stoljeća, točnije 9. svibnja 1950. godine. Sagrađena na čvrstim temeljima solidarnosti i mira, prema zamisli njezina idejnog začetnika Roberta Schumana, Europska unija tijekom desetljeća se razvijala i napredovala.

Između ostalog navedeno razdoblje svjedoči predanosti Europske unije zaštiti ljudi na radu, što se odražava i u Europskom stupu socijalnih prava.

U Europskom stupu socijalnih prava utvrđuje se 20 prava i načela, uključujući pravo iz članka 31. Povelje Europske unije o temeljnim pravima na radne uvjete kojima se čuvaju zdravlje, sigurnost i dostojanstvo radnika. U skladu s desetim načelom europskog stupa socijalnih prava radnici imaju pravo na visoku razinu zaštite zdravlja i sigurnosti na radu te na radno okružje koje je prilagođeno njihovim profesionalnim potrebama i koje će im omogućiti da što dulje sudjeluju na tržištu rada. Iako sam po sebi nije pravno obvezujuć, europski stup socijalnih prava čini paket zakonodavnih i ostalih mjera mekog prava kojim se nastoji potaknuti konvergencija u EU-u.

Zakonodavni okvir EU-a o sigurnosti i zdravlju na radu sastoji se od okvirne direktive i 24 posebne direktive koje su s vremenom izrađene. Okvirna direktiva o sigurnosti i zdravlju na radu iz 1989. temelj je zajedničkih načela i minimalnih standarda u EU-u. Usmjerena je na kulturu sprečavanja rizika i njome se utvrđuju obveze poslodavaca u pogledu: procjena rizika; preventivnih mjera; pružanja informacija o sigurnosti i zdravlju na radu radnicima; osposobljavanja; savjetovanja; i ravnomjernog sudjelovanja. Te se obveze primjenjuju u svim sektorima i zanimanjima te na javne i privatne poslodavce. Posebne direktive odnose se na određene rizike, skupine i okruženja. U nacionalnim zakonima države članice mogu odrediti i strože standarde od onih utvrđenih direktivama.

U središtu strateškog okvira EU-a za zdravlje i sigurnost na radu 2021.–2027.nalazi se predviđanje promjena u novom svijetu rada i upravljanje njima, poboljšanje prevencije nesreća i bolesti na radnome mjestu te povećanje pripravnosti za sve potencijalne buduće zdravstvene krize.

Osim zdravlja i dobrobiti, postoje i snažni gospodarski razlozi za visoku razinu zaštite radnika. Troškovi nesreća i bolesti povezanih s radom za gospodarstvo EU-a iznose više od 3,3 % BDP-a, godišnje oko 460 milijardi EUR.

U RH u 2024.godini smrtno je na radu stradalo 30 radnika, a njih još 26 preminulo je u radnim prostorima poslodavaca zbog bolesti! Prijavljeno je i 17.886 ozljeda na radu,uz pretpostavku da je bilo dodatno i onih koje nisu prijavljene.Profesionalnih bolesti prijavljeno je 187, a moguće je da je i ta brojka veća. Popunjenost inspektora za zaštitu na radu, u odnosu na sistematizaciju je na svega 64 posto, a nedostaje i 70 timova medicine rada koji trebaju svakodnevno osigurati zdravstvenu pomoć poslodavcima i radnicima na radu.

Hrvatska je 2013. postala punopravna članica Europske unije. Članstvom u Europskoj uniji Hrvatskoj su otvorene brojne mogućnosti, uključujući korištenje bespovratnih financijskih sredstava kroz fondove, i u području sigurnosti i zdravlja na radu. Ali to nije dovoljno, ukoliko nije uspostavljen odgovarajući sustav, koji će omogućiti uvjete za vladavinu prava, stručnu inspekcijsku kontrolu, kvalitetnu skrb o zdravlju radne populacije, primjereni položaj, uvažavanje struke i njenu organiziranost, smisleno i poticajno usavršavanje, koordinaciju i sinergiju između područja zdravlja na radu i sigurnosti na radu, ciljane motivirajuće nacionalne kampanje osvješćivanja, te praktično, poduzetno i inovativno kontinuirano proaktivno djelovanje na svim razinama.

Nakon nedavnog povratka na ranije dokazane dobre postavke socijalnog partnerstva, i ponovnog ustroja Ureda za socijalno partnerstvo, Vlada RH ,uz potporu udruga poslodavaca i sindikata trebala bi stvoriti preduvjete za jačanje zdravlja i zaštite na radu, uspostavom institucionalnog okvira uz djelatno uključivanje predstavnika znanstvene zajednice; nacionalnog Zavoda za sigurnost i zdravlje na radu, i stvaranjem uvjeta za osnivanje Hrvatske komore inženjera sigurnosti i zaštite, kako bi se osigurao profesionalni razvoj, neovisno i kvalitetno zastupanje i zaštita interesa struke.

Zdravi i sigurni radni uvjeti preduvjet su za zdravu i produktivnu radnu snagu. Nikoga ne bi smjele pogađati bolesti ili nesreće povezane s poslom. To je i važan aspekt održivosti i konkurentnosti gospodarstva RH i EU-a.

Zadaća je poslodavaca, radnika, njihovih organizacija, i stručnjaka pretvoriti tu predanost u djelo poticanjem kulture prevencije, učinkovitim upravljanjem rizicima, sprječavanjem nezgoda i nesreća, ozljeda na radu, profesionalnih i drugih bolesti povezanih s radom.

Cjeloživotno učenje i promicanje sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, jedna su od najvažnijih aktivnosti, a ovogodišnja 25.jubilarna godišnja nacionalna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem „Sigurnost i zdravlje na radu: izazovi i prilike“, te prateći cjelogodišnji program XXL (https://skup-znr.zirs.hr/prijava/), najkvalitetnija su prilika za sveobuhvatnu razmjenu znanja, mišljenja i iskustva, interdisciplinarno povezivanje, dijalog i prezentaciju ideja i rješenja kojima je moguće doprinijeti oblikovanju sigurnog i zdravog radnog okruženja.

Vitomir Begović

You may also read!

vino

EU odobrio francuski plan potpore izvoznicima alkoholnih pića u SAD

Europska komisija odobrila je francuski plan o pet milijardi eura potpore izvoznicima vina i žestica u SAD kroz program

Read More...
split

Poduzetnici iz Splita ostvarili 317,9 milijuna eura neto dobiti

Poduzetnici iz Splita u 2023. godini ostvarili su konsolidiranu neto dobit od 317,9 milijuna eura što je rast od

Read More...
Hrvatske tvrtke predstavile se na najvećem svjetskom sajmu ribarstva

Hrvatske tvrtke predstavile se na najvećem svjetskom sajmu ribarstva

Na međunarodnom sajmu proizvoda ribarstva Seafood Expo Global 2025 u Barceloni, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore izlagalo je 10

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design