Domaće obrambene tvrtke održale sastanke s renomiranom francuskom grupom Thales

In Konferencije / savjetovanja
igor pokaz

Sigurnosna i geopolitička slika Europe brzo se mijenja, a obrambena industrija postala je jedan od temelja europske otpornosti i strateške autonomije. To potvrđuje važnost snažne industrijske suradnje. Hrvatska gospodarska komora, kroz treći ovogodišnji industrijski dan obrambene industrije, pomaže hrvatskim tvrtkama da maksimalno iskoriste prilike za suradnju te rast i razvoj. Tako se danas 36 domaćih tvrtki susrelo s renomiranom francuskom grupom Thales, globalnim liderom u naprednim tehnologijama u područjima obrane, zrakoplovstva te u digitalnom i kibernetičkom sektoru. Godišnje ulažu više od četiri milijarde eura u istraživanje i razvoj te zapošljavaju više od 83 tisuće djelatnika u 68 zemalja.

“Europska unija nikada nije više ulaganja usmjerila u sigurnost i obranu nego danas. Hrvatska industrija može i mora biti dio tih procesa, a Hrvatska gospodarska komora tu im je potpora. Danas će hrvatske tvrtke imati priliku predstaviti svoje tehnologije i kapacitete te se uključiti u globalne dobavne lance Thales grupe. To je smjer kojim želimo ići – od domaće suradnje prema međunarodnim partnerstvima, od ideje prema izvozu i razvoju”, poručio je potpredsjednik HGK za trgovinu i internacionalizaciju Igor Pokaz.

HGK je nedavno s Ministarstvom obrane započela projekt mapiranja obrambene industrije, na koji se do sada odazvalo više od 150 tvrtki. Šest od deset tvrtki ima vlastiti istraživačko-razvojni odjel, gotovo sedam od deset surađuje s akademskim i znanstvenim institucijama, a više od 70 posto ima vlastitu proizvodnju. Čak 85 posto izvozi u zemlje Europske unije i NATO-a. Glavni dobavljači dolaze iz Hrvatske i Europske unije.

Kada pogledamo tehnologije koje koriste, više od polovice tvrtki primjenjuje automatizaciju, robotiku i elektroničke sustave, trećina već koristi umjetnu inteligenciju, računalni vid i senzorske tehnologije. Sve to govori o zrelosti, otpornosti i sposobnosti naše industrije da odgovori na suvremene izazove.

Da možemo iskoristiti prilike na razini Europske unije, potvrđuju i iz tvrtke Amphinicy Technologies, koja pruža inovativna softverska rješenja za svjetsku satelitsku industriju, kao i iz Končar Digitala.

“Sudjelovanje u projektima Europskog fonda za obranu (EDF) predstavlja važnu priliku za jačanje suradnje s vodećim europskim partnerima u području satelitskih komunikacija, kao i za daljnji razvoj i međunarodnu primjenu naših proizvoda i usluga. Dokazujemo da hrvatske tvrtke mogu ravnopravno doprinositi europskim obrambenim sposobnostima i radujemo se novim prilikama za širenje suradnje”, rekao je Hrvoje Bašić, voditelj razvoja u tvrtki Amphinicy Technologies.

“Kao proizvođač ključne opreme za kritičnu infrastrukturu, KONČAR izravno sudjeluje u razvoju sustava dvojne namjene. Naša složena rješenja – od transformatorskih stanica do postrojenja za proizvodnju električne energije – čine temelj civilne i vojne infrastrukture. U današnjem sigurnosno izazovnom okruženju, zaštita takvih sustava nadilazi tradicionalne okvire i uključuje kibernetičku sigurnost, anti-dronske sustave te primjenu napredne analitike. Upravo ta analitika omogućuje održivost i otpornost sustava u neizvjesnom geopolitičkom kontekstu”, naglasio je Stjepan Sučić, direktor KONČAR – Digitala.

Potporu događanju i jačanju suradnje između hrvatskog i francuskog gospodarstva dao je i veleposlanik Francuske u Hrvatskoj Nj. E. Fabien Fieschi, a nakon okruglog stola u kojem su sudjelovali i predstavnici hrvatske obrambene industrije održani su pojedinačni B2B sastanci.

You may also read!

wall

Nakon nestabilnog trgovanja, svjetske burze porasle

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle, nakon oštrog pada tjedan dana prije, no trgovalo se nestabilno

Read More...
Artificial intelligence-AI-umjetna inteligencija

Pad cijena AI alata mijenja tržište rada, ugrožena radna mjesta kognitivnog rada

Cijene umjetne inteligencije (artificial intelligence - AI) pale su za više od 93 posto u svega tri godine pa

Read More...
60. Dan Obrtnika

Zagrebački obrtnici proslavili 60. Dan obrtnika: Dodijeljene nagrade za životno djelo

Doajenima zagrebačkog obrtništva Rudolfu Puntariću i Josipu Žugliću dodijeljene su u subotu navečer nagrade za životno djelo na svečanom

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design