e-Savjetovanje iz područja zaštite na radu

In Dualni sustav obrazovanja
e-Savjetovanje iz područja zaštite na radu

Na portalu e-savjetovanje otvoreno je novo savjetovanje o Prijedlogu pravilnika o osposobljavanju i usavršavanju iz zaštite na radu te polaganju stručnog ispita.

Savjetovanje je otvoreno do 20.studenoga 2021. i dostupno je na poveznici e- savjetovanja https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=18990 i svi poslodavci, sindikati, ovlaštenici,povjerenici radnika za zaštitu na radu, radnici, stručnjaci zaštite na radu,koordinatori i drugi zainteresirani pozvani su sudjelovati svojim komentrarima, primjedbama i prijedlozima.

Između ostalog kao i sadašnjim tako i predloženim Pravilnikom propisuje se osposobljavanje radnika za rad na siguran način, osposobljavanje i usavršavanje poslodavaca odnosno njihovih ovlaštenika te osposobljavanje i usavršavanje povjerenika radnika za zaštitu na radu. Nadalje, propisuje se način, uvjeti i program polaganja stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu i koordinatora zaštite na radu, oblici stalnog osposobljavanja i stručnog usavršavanja, vođenje evidencije izdanih uvjerenja i uspostava Registra osposobljavanja i usavršavanja iz zaštite na radu te obavljanja poslova zaštite na radu.

Zašto je važan predmetni Pravilnik ?
Obrazovanje stručnjaka za zaštitu na radu,uvažavanje njihovog značaja i podizanje kvalitete njihovog rada osiguranjem kontinuiranog unapređivanja znanja, vještina i kompetencija,jedan su od najvažnijih prioriteta u zauzimanju za unapređivanje zaštite na radu, kao područja od posebnog društvenog interesa u Republici Hrvatskoj.

Stručno usavršavanje pravo je, obveza i odgovornost svih stručnjaka zaštite na radu. Stručnjaci zaštite na radu moraju biti spremni preuzeti osobnu odgovornost za vlastito daljnje učenje u cilju razvoja profesionalne karijere, stručne podrške radnoj sredini u kojoj su zaposleni pružajući vrhunske usluge te doprinoseći razvoju i ugledu struke.

Poslodavci organizacijskom politikom i upravljačkim odlukama, te uvažavanjem struke trebaju služiti kao primjer u razvoju učinkovite politike razvoja ljudskih potencijala, izdvajanja sredstava i vremena za stalno stručno usavršavanje stručnjaka zaštite na radu, stvaranja uvjeta za cjeloživotno učenje i pohađanje različitih programa njihovih stručnjaka zaštite na radu.

Ključni čimbenici na području jačanja sigurosti na radu su svi stručnjaci zaštite na radu,kojima je potrebno razumijevanje, uvažavanje i potpora poslodavaca i radničkih predstavnika u radnim sredinama, kao i prihvaćanje ove struke od strane svih nadležnih državnih institucija.

Uloga i važnost stručnjaka zaštite na radu je nazamjenjiva.Primjenjujući stručna znanja stručnjak mora pružati stručnu pomoć poslodavcu (njegovim ovlaštenicima) te radnicima (njihovim povjerenicima), mora donositi odluke u vezi struke i za njih snositi odgovornost, mora profesionalnim, stručnim i odgovornim radom „štititi” poslodavca kao odgovornu osobu za zaštitu na radu , mora brinuti o sigurnosti i zaštiti radnika, provoditi učinkovit unutarnji nadzor, provoditi edukaciju i poduzimati potrebne mjere te mora surađivati sa svim organizacijskim jedinicama i vanjskim dionicima.

Osobni razvoj, stalno poboljšanje i cjeloživotno učenje trebaju biti način života, uređen i trajni proces u karijeri stručnjaka i zaštiti na radu, ali i svih drugih dionika;poslodavaca, njihovih ovlaštenika, povjerenika radnika za zaštitu na radu, inspektora zaštite na radu i drugih, s ciljem stalnog podizanja razine sigurnosti i stvaranja dodane vrijednosti.

Stručnost osoba koje obavljaju poslove zaštite na radu potvrđuje se i polaganjem stručnog ispita, koji treba osuvremeniti i prilagoditi novim okolnostima digitalne transformacije koja je i cilj EU. Kao što je kod državnog stručnog ispita navedeno da je „sadašnji način polaganja državnog ispita potpuno zastario, a temelji se na usmenom ispitivanju službenika, pri čemu je ispitivanje neujednačeno, kao i sustav ocjenjivanja, pa je najavljeno „da će se državni ispit ubuduće polagati po suvremenim metodama, putem zadataka višestrukog izbora, verificiranih na metodološkoj i stručnoj razini, u kontroliranim uvjetima računalnim putem“, tako i u slučaju ispita za stručnjaka zaštite na radu treba ići s rješenjem u novom Pravilniku u tom smjeru. Takav način polaganja ispita donio bi i značajne financijske i vremenske uštede, a ključni dobitak ovakvog načina ispitivanja je činjenica da elektroničko ispitivanje kandidatima osigurava jednake mogućnosti na ispitu, kroz objektivnu usporedbu i procjenu razine znanja.

Slijedom navedenoga poslodavci i drugi dionici trebali bi pokazati interes za aktivno sudjelovanje u e- savjetovanju o Prijedlogu pravilnika o osposobljavanju i usavršavanju iz zaštite na radu te polaganju stručnog ispita.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design