FAO – Cijene hrane blago porasle u siječnju

In Vijesti iz svijeta
hrana

Cijene hrane porasle su u siječnju na međunarodnim tržištima četvrti mjesec zaredom, odražavajući poskupljenje biljnih ulja, šećera i pšenice, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO.

FAO-v indeks košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je u siječnju 0,7 posto u odnosu na prosinac, na prosječnih 182,5 bodova. U odnosu na isti prošlogodišnji mjesec viši je 11,3 posto.

Najviše su u prvom ovogodišnjem mjesecu porasle cijene biljnih ulja, 7,0 posto, dosegnuvši najvišu razinu u tri godine. U drugoj polovini mjeseca njihov je rast ipak usporio pod utjecajem neizvjesnosti u trgovini, mogućeg utjecaja epidemije koronavirusa i trgovinskih napetosti između Indije i Malezije.

Šećer je u siječnju poskupio 5,5 posto u odnosu na prethodni mjesec, zbog očekivanja znatno niže proizvodnje u nekoliko vodećih proizvođača. Donekle je rast cijena zakočila slabost brazilske valute i pad cijena nafte koji je smanjio potražnju za šećernom trskom u proizvodnji etanola.

Žitarice su također poskupjele na početku godine, za 2,9 posto, odražavajući više cijene pšenice, kukuruza i riže i veću nabavu nekoliko zemalja.

Najblaži rast cijena zabilježen je u prvom ovogodišnjem mjesecu u kategoriji mlijeka i mliječnih proizvoda, za 0,9 posto, pri čemu im je potporu pružala snažna potražnja za uvozom maslaca, sira i obranog mlijeka u prahu.

Cijene mesa pale su pak 4,0 posto zbog smanjenog uvoza Kine i ostalih zemalja Dalekog istoka i velike izvozne ponude svinjetine i govedine.

Rekordna proizvodnja žitarica u 2019.

U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je danas procijenio da je proizvodnja žitarica u prošloj godini vjerojatno porasla 2,3 posto, na rekordnih 2,715 milijardi tona.

Ove bi godine prema njihovim procjenama površina zasijana ozimom pšenicom u Europi trebala biti smanjena zbog obilnih padalina u Francuskoj i Velikoj Britaniji. U Ruskoj Federaciji bit će pak prema službenim procjenama najveća otkako se počeo pratiti taj pokazatelj, a povećanje se očekuje i u Indiji i Pakistanu.

FAO je ujedno povisio procjenu globalne potrošnje žitarica u sezoni 2019/2020., na 2,714 milijardi tona, što bi predstavljalo povećanje od 1,2 posto u odnosu na prethodnu sezonu, većinom zbog podignute američke procjene potrošnje kukuruza za proizvodnju stočne hrane.

Zalihe žitarica trebale bi na kraju tekuće sezone biti neznatno niže nego na početku i iznositi 863,3 milijuna tona.

Obujam globalne trgovine žitaricama porast će 2,3 posto, na 420,2 milijuna tona, zahvaljujući većem izvozu pšenice iz Europske unije i Ukrajine u Aziju, procjenjuju u agenciji UN-a za hranu i poljoprivredu. (H)

You may also read!

trump

Trump ‘prizvao’ 500 mlrd dolara ulaganja tvrtki u podatkovne centre za AI u SAD-u

Skupina američkih tehnoloških tvrtki objavila je da će u iduće četiri godine uložiti do 500 milijardi dolara u gradnju

Read More...
Asli Oktay

BAT osmu godinu zaredom prepoznat kao najbolji globalni poslodavac, dio elitne skupine top 16 globalnih kompanija

BAT je osmu godinu zaredom dobio vrijedno priznanje Global Top Employer koji prepoznaje poslodavce koji osiguravaju vrhunske prakse zapošljavanja,

Read More...
Usporavanje rasta robne razmjene EU

Proširena trasa Sueskog kanala primit će brodove najkasnije krajem ožujka

Proširena trasa Sueskog kanala kod egipatskog Malog gorkog jezera bit će spremna za prihvat brodova u prvom kvartalu ove

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design