Egipat je najznačajniji hrvatski trgovinski partner u Africi. Hrvatska ostvaruje značajan suficit u robnoj razmjeni s Egiptom, u prvih deset mjeseci prošle godine izvoz je bio gotovo dvostruko veći od uvoza. Dodatno proširiti ovu suradnju, uspostaviti poslovne kontakte s egipatskim partnerima te bolje upoznati poslovno okruženje Egipta – ciljevi su hrvatske gospodarske delegacije koja u Kairu sudjeluje na gospodarskom forumu predvođenom predsjednicima vlada dvije države. Gospodarski forum, B2B sastanke i odlazak gotovo dvadeset domaćih tvrtki u Egipat organizirala je Hrvatska gospodarska komora.
“Za Hrvatsku je Egipat značajno tržište s više od 110 milijuna stanovnika koje našim tvrtkama nudi brojne mogućnosti poslovne suradnje. Vjerujem da će danas prisutni predstavnici tvrtki iz energetike, elektroenergetike, građevine, drvne i obrambene industrije, te drugih sektora, ostvariti kvalitetne kontakte i povećati robnu razmjenu naših zemalja. Uz intenziviranje robne razmjene, zadnjih godina bilježimo i veći priljev egipatske radne snage i to ponajviše u građevinskom sektoru. Štoviše, Egipat se prošle godine našao u top deset zemalja iz kojih nam dolaze strani radnici”, poručio je predsjednik HGK, Luka Burilović.
Priljev radnika iz Egipta strelovito se povećavao u posljednje četiri godine. Dok je u 2020. godini u Hrvatskoj izdano samo 22 radne dozvole za radnike iz Egipta, u 2024. godini broj dozvola popeo se na više od 6,5 tisuća. Poduzetnici u građevini za egipatske radnike kažu da su iskusni zidari, keramičari i krovopokrivači.
“Na današnjem poslovnom forumu jačamo suradnju poduzetnika iz naših zemalja. Ponosni smo na trajnu suradnju egipatskih i hrvatskih tvrtki u području energetike. Naša tvrtka gradi platformu s hrvatskim i grčkim tvrtkama u Jadranu, a hrvatska INA sudjeluje u koncesijama za naftu i plin u Egiptu”, istaknuo je Mostafa Madbouly, predsjednik vlade Egipta.
“Danas smo potpisali tri važna sporazuma o suradnji na poljima kulture i investicija, te o suradnji luka Aleksandrija i Rijeka. Naglasili smo kako je važna trgovina između dviju zemalja. Povezivanje Sueskog kanala i strateški vrlo bitnog Egipta s lukom Rijeka, jednom od najdubljih u sjevernom Jadranu, ojačat će stratešku poziciju Hrvatske kao transportnog i energetskog središta u tom dijelu Europe”, naglasio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH.
EU je najvažniji trgovinski partner Egipta s udjelom od 25 posto ukupne trgovinske razmjene Egipta sa svijetom. Egipat u EU uglavnom izvozi goriva i rude, kemikalije i poljoprivredne proizvode. Ulazna točka Egipta u Europu, ali i obratno, potpisivanjem sporazuma cilja postati Luka Rijeka.
“Luka Rijeka već ostvaruje suradnju s klijentima egipatskog tržišta. Naš je krajnji cilj Luku Rijeka učiniti najvažnijom ulaznom i izlaznom točkom za Egipat u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Suradnja jedne od najnaseljenijih zemalja svijeta i Luke Rijeka, kao i drugih hrvatskih gospodarstvenika koji čine dio ove delegacije, može znatno ojačati našu ulogu u međunarodnoj trgovini i osnažiti gospodarske veze između Hrvatske i Egipta”, rekao je Marko Mišković, član Uprave Luke Rijeka d.d.
U izaslanstvu sudjeluju i predstavnici tvrtke Odašiljači i veze koji će se sastati s partnerima kako bi razgovarali o suradnji u području pružanja video usluga, odašiljanja te pomorske elektronike. Ovaj posjet iskoristit će kao priliku za nastavak aktivnosti OIV-a u Egiptu, započetih proteklih godina, jačanje odnosa s egipatskim partnerima i istraživanje novih mogućnosti suradnje. Jačanje suradnje zanima i tvrtku Elektroprojekt koja u Egiptu posluje već više od 70 godina.
“Mi u Elektroprojektu očekujemo da će B2B sastanci otvoriti nove prilike za suradnju na energetskim i infrastrukturnim projektima u Hrvatskoj i Egiptu, gdje su nam iskustva pozitivna i gdje nam je zadnji posao bio 1987. Hrvatska inženjerska znanja u održivim tehnologijama i energetskoj učinkovitosti mogu pridonijeti razvoju naših tržišta. Cilj nam je obnoviti poslovnu suradnju sa egipatskim kompanijama”, kazao je Davor Paradžik, direktor poduzeća Elektroprojekt.
Pored tvrtki koje šire i obnavljaju suradnju, u delegaciji se nalaze i tvrtke koje traže prvi izlaz na ovo značajno tržište. Tesla je hrvatska tvrtka specijalizirana za digitalnu transformaciju obrazovanja koja želimo uspostaviti odnose s egipatskim Ministarstvom obrazovanja.
“Rješenja koja mi razvijamo visoko su prilagodljiva potrebama korisnika i implementiraju se na razini cjelokupnog obrazovnog sustava jedne države. Cilj nam je omogućiti učinkovitije upravljanje obrazovanjem – na sustavnoj razini i na individualnom planu – tretirajući ga kao ključnu investiciju u dugoročni ekonomski razvoj zemlje. Zbog našeg dvadesetogodišnjeg iskustva u digitalnoj transformaciji obrazovnog sektora uvjereni smo da su naša rješenja prilagođena sadašnjim izazovima, i spremna oblikovati budućnost obrazovanja u Egiptu”, pojašnjava Andrej Bezjak direktor tvrtke Tesla.
Robna razmjena Hrvatske i Egipta u prvih deset mjeseci prošle godine dosegla je gotovo 140 milijuna eura. U robnoj razmjeni Hrvatska godinama ostvaruje suficit i bilježi rast izvoza. Iznimka su 2021. i 2022. godina kada je uvoz – prvenstveno plina – značajno nadmašio izvoz. U 2023. izvoz je dosegao 98 milijuna eura, a u prvih deset mjeseci prošle godine 90 milijuna, što je 8 posto rasta u odnosu na isti period godine prije. Uvoz je u prvih deset mjeseci prošle godine, u iznosu od 48 milijuna eura, bio gotovo 20 posto veći nego u istom periodu 2023. Ukupna robna razmjena u 2023. godini bila je 145 milijuna eura.