U Hrvatskoj je u prva četiri mjeseca boravilo 1,7 milijuna turista, 22 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, dok je broj noćenja porastao za 26 posto, na 4,7 milijuna, pokazuju prvi podaci iz sustava eVisitor i eCrew.
Pritom su u travnju zabilježene znatno veće stope rasta jer su u tom mjesecu bili uskrsni blagdani, dok su lani ti blagdani ‘pali’ u ožujku. Tako je broj dolazaka turista u travnju porastao za gotovo 40 posto na godišnjoj razini, na 935 tisuća, dok je broj noćenja skočio za 50 posto, na 2,8 milijuna.
Riječ je o prvim podacima koji se odnose na turistički promet u komercijalnim i nekomercijalnim objektima (eVisitor) te nautičkom charteru (sustav eCrew) dostavljeni u srijedu iz Ministarstva turizma.
Po tim podacima se vidi da se većina dolazaka i noćenja u Hrvatskoj u prva četiri mjeseca odnosi na strane turiste, kojih je došlo 1,3 milijuna ili 25 posto više nego lani, dok su njihova noćenja zabilježila rast za 30 posto, na 3,6 milijuna. Pritom su najviše noćenja ostvarili turisti s tradicionalnih tržišta za hrvatski turizam – Nijemci, Slovenci, Austrijanci, Talijani i turisti iz BiH.
Više dolazaka i noćenja u prva četiri mjeseca ove godine ostvarili su i domaći turisti, i to za 14, odnosno 15 posto.
Komentirajući te turističke brojke, ministar turizma Gari Cappelli istaknuo je važnost turističkih porasta u pred i posezoni kao iznimno bitne za povećanje konkurentnosti turizma te za razvoj lokalnih sredina i cjelokupnog hrvatskog gospodarstva.
“Ovakvi rezultati su pravi pokazatelj da Hrvatska postaje sve prepoznatljivija i kao cjelogodišnja destinacija, te da ponudom i atraktivnim manifestacijama privlači sve veći broj gostiju izvan glavnog djela turističke godine”, ocijenio je Cappelli u priopćenju.
Poručio je i da vjeruje da će interes za Hrvatskom i dalje rasti te da će ova godina hrvatskom turizmu donijeti poraste iznad europskog prosjeka.
Po regijama Istra prva u noćenjima
Najviše noćenja u prva četiri mjeseca ove godine tradicionalno je bilo u Istri, 1,2 milijuna, a sa 750 tisuća noćenja slijedi Kvarner, sa 600 tisuća Dubrovačko-neretvanska županija, a potom Splitsko-dalmatinska županija s gotovo 600 tisuća.
U Zagrebu je zabilježena 501 tisuća noćenja, u Zadarskoj županiji 300 tisuća, Šibensko-kninskoj blizu 180 tisuća, a u Ličko-senjskoj 85 tisuća noćenja, dok se među kontinentalnim županijama, uz Zagreb, ističe još Krapinsko-zagorska županija s oko 94 tisuće noćenja te Međimurska i Osječko-baranjska s po blizu 50 tisuća noćenja. (H)