HUP: Potrebne su nam hitne mjere za zaštitu likvidnosti gospodarstva

In Financije i gospodarstvo
Hrvatska udruga poslodavaca

Jučerašnjim dopisom upućenim Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja i Ministarstvu financija RH HUP je zatražio poduzimanje hitnih mjera za zaštitu likvidnosti gospodarstva, a kojima će se posljedično zaštititi i radna mjesta.

„Zbog korona krize, elektroindustrija i metalna industrija imaju zastoje u završavanju projekata, usporeno je ugovaranje poslova i naplata, a problemi u isporukama repromaterijala i komponenti produljuju ugovorene rokove isporuke. Za premošćivanje ovakvog stanja, izvoznici trebaju dostupna obrtna sredstva, a kriza traži da se zahtjevi za kredite brže rješavaju. Brojni izvozni poslovi su pomno, pažljivo i detaljno pripremani godinama te je nužno održati kratkoročnu tekuću likvidnost kako bismo na kraju imali manje bolan pad izvoza“ – istaknula je Marija Šutina, direktorica granskih udruga HUP-a

Aktualna gospodarska kriza uzrokovala je povećanu potrebu za obrtnim sredstvima zbog kojih je nužno poduzeti hitne mjere, a neke od ključnih navodimo u nastavku:
• Veća dostupnost obrtnih sredstava putem HAMAG-BICRO, HBOR-a i banaka, značajnije direktno kreditiranje poduzeća od strane HBOR-a i preuzimanje većeg rizika banaka s obzirom na trenutne okolnosti, uključujući i poduzeća koja su predstečajnom nagodbom uspostavila likvidnost i solventnost prije izbijanja pandemije.

• Korona kriza donijela je otežano ugovaranje poslova i produženje rokova naplate na izvoznim tržištima te je potrebno prilagoditi uvjete za osiguranje izvoza koji su trenutno ograničavajući. Osiguranje izvoza treba biti obuhvatnije i u višim iznosima te uključivati i udaljenija tržišta trećih zemalja.

• Pojačan faktoring za izvoz kako bi poduzetnici imali potreban dodatni izvor kratkoročnog financiranja.

• Nastavak poreznog moratorija i obročne otplate – potrebno je produžiti mjeru oslobođenja od plaćanja obveza poreza i drugih davanja za pomoć poduzećima koja trpe štete u poslovanju izazvane koronavirusom, provoditi nadzor kako bi se osiguralo da oni koji stvarno trpe štete zbog pandemije pomoć i dobiju, s time da bi moratorij trebalo promatrati i u kontekstu izvještaja o novčanom tijeku jer on pokazuje stvarno kretanje novčanih sredstava te se teško može sakriti.

• Poželjno je nadograditi Finin COVID score jer ne uzima u obzir sve dužu naplatu ili visinu nenaplaćenog potraživanja, što bi unaprijedilo objektivnost procjene ugroženosti poslovanja.

You may also read!

Srednjoškolski advent na Kennedyjevom trgu

Srednjoškolski advent na Kennedyjevom trgu

Usprkos najavljenom prohladnom vremenu i kiši, 11. prosinca 2024., od 10 do 18 sati, u parku ispred Ekonomskog fakulteta,

Read More...
Otvoren novi METRO veleprodajni centar u Puli

Otvoren novi METRO veleprodajni centar u Puli

Tvrtka METRO Hrvatska svečano je otvorila novi veleprodajni centar u Puli, u Industrijskoj cesti 23. Novi pulski centar nalazi

Read More...
Održan Poslovni Forum Nabava&SCM Future, Storytelling sa svrhom

Održan Poslovni Forum Nabava&SCM Future, Storytelling sa svrhom

U petak 6. prosinca 2024. u Hotelu Antunović, održan je Poslovni Forum Nabava&SCM Future, Storytelling sa svrhom u organizaciji

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design