Industrijska proizvodnja porasla nakon tri mjeseca pada

In Financije i gospodarstvo
industrija

Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u veljači porasla 3,3 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je njezin prvi rast nakon tri mjeseca pada.

Prema u petak objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), industrijska je proizvodnja u veljači porasla 2,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na veljaču prošle godine ojačala 3,3 posto.

To je prvi rast proizvodnje na godišnjoj razini nakon tri mjeseca uzastopnog pada.

„Obujam industrijske proizvodnje u veljači zabilježio je rast i na mjesečnoj i na godišnjoj razini, čime je zaustavljen pad industrijske proizvodnje prisutan u prethodna tri mjeseca“, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.

U veljači je na godišnjoj razini najviše porasla, za 10 posto, proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, a s rastom od 5,7 posto slijedila je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju.

Proizvodnja intermedijarnih proizvoda porasla je, pak, za 4,2, a energije za 3 posto.

Pad na godišnjoj razini u veljači je zabilježen samo u proizvodnji kapitalnih proizvoda.

U prva dva mjeseca ove godine industrijska je proizvodnja porasla za 1,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a analitičari RBA i u nastavku godine očekuju rast industrijske proizvodnje.

„Tako bi u ovoj godini prosječni godišnji rast industrijske proizvodnje mogao biti na razini od 2,5 posto. Godišnje stope rasta podržavati će očekivano viša inozemna, ali i domaća potražnja“, zaključuje se u analizi RBA. (H)

You may also read!

erste

Erste banka zadržala kontinuitet pozitivnih financijskih pokazatelja u prvih devet mjeseci 2025.

„Zadovoljni smo ostvarenim rezultatima u prvih devet mjeseci 2025. godine. Bilježimo rastuće trendove kreditiranja u oba segmenta poslovanja, kod

Read More...
kaufland

Kaufland ususret otvorenju trgovine u Lučkom donirao 10.000 eura

Ususret otvorenju nove trgovine u Lučkom, Kaufland je s ukupno 10.000 eura podržao lokalni DVD i Kliniku za dječje

Read More...
kolar

Konferencija “Održivi kontinentalni turizam – od strategije do prakse” okupila vodeće aktere hrvatskog turizma u Međimurju

Terme Sveti Martin bile su domaćin konferencije „Održivi kontinentalni turizam – od strategije do prakse“, u organizaciji Međimurske županije

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design