Inflacija u EU stabilna u travnju

In Financije i gospodarstvo
inflacija

Inflacija u Europskoj uniji u travnju se zadržala na razini iz prethodnog mjeseca, dok je Hrvatska, uz Rumunjsku i Belgiju, imala najveći rast potrošačkih cijena u usporedbi s istim razdobljem godine ranije, izvijestio je u petak Eurostat.

Na razini EU-a godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) koji omogućuje usporedbu među zemljama-članicama, u travnju je iznosila 2,6 posto, kao i u prethodnom mjesecu.

Na mjesečnoj razini cijene su porasle za 0,6 posto, nakon što su u ožujku bile uvećane 0,7 posto, pokazuju tablice europskog statističkog ureda.

Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena HICP-om, u travnju je iznosila 2,4 posto, kao i u ožujku, u skladu s prvom procjenom Eurostata, objavljenom krajem travnja.

Najviše su u travnju na godišnjoj razini u 20-članoj eurozoni poskupjele usluge, za 3,7 posto, nakon 4-postotnog rasta cijena u ožujku.

Svježa hrana poskupjela je za 1,2 posto u odnosu na prošlogodišnji travanj, nakon što je u ožujku bila jeftinija po prvi put od lipnja 2021. godine, i to za 0,5 posto.

Cijene energije pale su i u travnju, za 0,6 posto, ali osjetno blaže nego u ožujku kada su bile niže za 1,8 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.

Na mjesečnoj razini, u 20-članom gospodarstvu potrošačke su cijene u travnju porasle za 0,6 posto, nakon 0,8-postotnog rasta u ožujku.

U prošlogodišnjem travnju, godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila je sedam posto, a na razini EU-a u cjelini dosezala je 8,1 posto, pokazuju Eurostatove tablice.

Rumunjska s najvišom inflacijom

Daleko najveću godišnju stopu inflacije u travnju je imala Rumunjska, i to u visini 6,2 posto, pokazuje izvješće Eurostata.

Slijedi Belgija, s rastom potrošačkih cijena od 4,9 posto na godišnjoj razini.

U stopu ju prati Hrvatska, sa cijenama prema HICP-u višim za 4,7 posto u odnosu na travanj 2023., kad je godišnja stopa inflacije dosezala 8,9 posto. U ožujku cijene su uvećane za 4,9 posto prema istom razdoblju lani.

Na mjesečnoj razini, potrošačke su cijene u Hrvatskoj, prema HICP-u, u travnju porasle za jedan posto, nakon što su u ožujku bile više za 0,9 posto u odnosu na mjesec ranije.

U travnju je najblaži rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini, prema HICP-u, imala Litva, od 0,4 posto, a slijede Danska i Finska, s rastom cijena od 0,5 odnosno 0,6 posto.

Na mjesečnoj razini, daleko najviše su porasle cijene na Malti, za 2,8 posto, a slijedi Cipar, s rastom od 1,4 posto.

Deflaciju na mjesečnoj razini u travnju su bilježile samo Belgija i Bugarska, s padom cijena od 0,3 odnosno 0,1 posto u odnosu na ožujak, pokazuju tablice Eurostata. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design