Jednakost spolova i transparentnost plaća

In Zaposlenost / plaće
Jednakost spolova i transparentnost plaća

Žene u Europskoj uniji i dalje zarađuju manje od muškaraca, a prosječna rodna razlika u plaćama u EU-u već je treću godinu zaredom oko 13%. To znači da za svaki euro koji zaradi muškarac, žena zaradi 0,87 eura. Ta rodna razlika u plaćama iznosi oko jednu i pol mjesečnu plaću godišnje.

Europski dan jednakih plaća, koji je ove godine obilježen 15. studenog, podsjeća nas na taj gubitak prihoda kao dan na koji žene u EU-u simbolički počinju „raditi besplatno” u usporedbi sa svojim muškim kolegama. Svrha mu je ukazati javnosti na problem rodne razlike u plaćama.

Potpredsjednica za vrijednosti i transparentnost Věra Jourová, povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit i povjerenica za ravnopravnost Helena Dalli, između ostalog su izjavili:

„Na Europski dan jednakih plaća 2024. ponovno potvrđujemo da nam je cilj izgraditi Europu u kojoj žene i djevojčice mogu napredovati i u kojoj se njihov doprinos tržištu rada u potpunosti cijeni. Vodeći se strategijom EU-a za rodnu ravnopravnost postigli smo napredak prema uklanjanju rodnih razlika.Naime, u posljednjih pet godina zaposlenost žena porasla je za 2,9 postotnih bodova, a rodna razlika u plaćama smanjila se za 1,5 postotnih bodova.

Sada pozivamo države članice da osiguraju potpunu provedbu Direktive o transparentnosti plaća, kojom će se povećati transparentnost plaća za tražitelje zaposlenja, zaposlenicima pružiti pravo na informacije o plaćama te uvesti obveza izvješćivanja o rodnoj razlici u plaćama i zajedničke procjene plaća. Direktivom EU-a o primjerenim minimalnim plaćama rodnu ravnopravnost podupiremo tako što nastojimo smanjiti rodne razlike u plaćama i zaštititi žene od siromaštva, jer u Europi nerazmjerno mnogo žena radi za minimalnu plaću.

Kao što je najavila predsjednica von der Leyen, Komisija će sljedeće godine predstaviti plan za prava žena u kojem će se utvrditi dugoročna vizija za potpuno ostvarivanje prava žena i osnovnih načela rodne ravnopravnosti u EU-u. To dokazuje i naša obveza da pitanja roda i rodnu osviještenost uključimo u sve politike“.

Na Europski dan jednakih plaća, sindikati su upozorili na pokušaje poslodavaca da se suprotstave mjerama transparentnosti plaća koje dokazano smanjuju nejednakost plaća među spolovima.Razlika u plaćama između spolova unutar tvrtki iznosi 17% u zemljama bez zakona o transparentnosti plaća, u usporedbi s 14% u zemljama koje imaju transparentnost plaća, pokazala je analiza podataka OECD-a koju je proveo Europski sindikalni institut.

Na nedavnom summitu socijalnih partnera, vodeći poslovni predstavnik naveo je direktivu o transparentnosti plaća prema spolu kao primjer “regulatornog tereta” koji bi trebao biti dio programa Komisije za deregulaciju. Poslodavački su se komentari pojavili unatoč činjenici da je Komisija već ograničila izvještavanje o rodnim plaćama na organizacije s više od 250 zaposlenika po nalogu poslodavačkih lobista, što znači da su dvije trećine europskih radnika isključene iz mjera.

Zamjenica glavne tajnice Europske konfederacije sindikata (ETUC) Isabelle Schömann istaknula je: „Transparentnost plaća nije ‘regulatorni teret’ već, kao što dokazi pokazuju, nezamjenjiv alat u uklanjanju rodne diskriminacije u plaćama koju su upravni odbori u kojima dominiraju muškarci predugo prikrivali. Pravi teret je razlika u plaćama između spolova: radnice za to cijenu plaćaju cijeli svoj život jer ona dovodi do siromaštva zaposlenih i jaza u mirovinama između spolova.

Tajnost nad razinama plaća bila je ključna za podnošenje potpuno nelogičnih razlika u stopama plaća koje primaju muškarci i žene u istim tvrtkama ili radeći isti posao. Pravila o transparentnosti plaća i provedba jednake plaće za rad jednake vrijednosti dovesti će do promjena za radnice.

Na dan jednakih plaća, pozivam države članice na pravilno provođenje direktive o transparentnosti plaća koja će uvelike pomoći u uklanjanju sramotnog jaza u plaćama između spolova u Europi.

Pokušaji šefova da iskoriste Komisijin novi poriv za deregulacijom kako bi zaustavili transparentnost plaća ponovno pokazuju koliko je deregulacija nekompatibilna s ostvarivanjem vlastitih socijalnih politika EU-a.”

EU je prošle godine donio Direktivu o transparentnosti plaća koja će, ako je države članice ispravno prenesu u nacionalno zakonodavstvo, značajno doprinijeti smanjenju rodnog jaza u plaćama diljem Europe, budući da su pravila u Direktivi o transparentnosti plaća ambicioznija od onoga što postoji u mnogim državama članicama.

Vitomir Begović

You may also read!

Predstavnici Texo Moliora i PBZ tim

Texo Molior novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
World-Bank

Hitna ulaganja u sigurnost opskrbe vodom ključna za klimatsku otpornost u Europi i središnjoj Aziji

Prema danas objavljenom izvješću Svjetske banke o sigurnosti opskrbe vodom u Europi i središnjoj Aziji „A Blueprint for Resilience:

Read More...
Pevex

PEVEX kupio zemljište u Varaždinu, počinje graditi prodajni centar

PEVEX d.d. ovogodišnji investicijski ciklus nastavlja kupovinom zemljišta u Varaždinu. Kompanija je kupila gotovo 23 000 četvornih metara zemljišta

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design